Sponsorlu Bağlantılar

Semazen Ekibi

Semazen Ekibi

Mevlevi denilince akla ilk gelen şey, kelime anlamı olarak dinlemek anlamına gelen semadır. Terim olarak esriklik içinde hareket etmek, musikiler dinlemek, esrimeye dönmek anlamlarına gelmektedir. En kaliteli semazen grubu ekibimiz ile kesintisiz hizmet vermekteyiz.

Mevlânâ zamanında herhangi bir düzen olmaksızın dinî ve tasavvufî coşku vesilesiyle icra edilen sema, daha sonra Sultan Veled ve Ulu zamanlarından itibaren tam bir disipline alınmış ve katı bir düzene bağlanmıştır. Arif Çelebi, Pir Adil Çelebi zamanına kadar; performansı incelendi ve incelendi.

Sema, kâinatın oluşumunu, insanın dünyada yeniden dirilişini, Yüce Yaratıcı’ya olan sevgisini ve hizmetini gerçekleştirmekle “Kâmil İnsan”a yönelişini sembolik olarak ifade eder. Sema yapan ruhlara Sema’zen denir. Semazen ekibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu