Tüp Mide Ameliyatı Kimler Olamaz?

0
51

Tüp Mide Ameliyatı Kimler Olamaz?

Tip mide ameliyatı anestezi ile gerçekleştirilen bir ameliyattır. Hastalar genel anesteziye alınarak bu operasyon gerçekleştirilir. Bu nedenle genel anlamda anestezi almasına engel bulunan hastalar bu ameliyat için uygun değildir. Kalp ve damar rahatsızlığı bulunanlar, yüksek derecede astım rahatsızlığı bulunanlar, bununla birlikte doyma noktasını bilmeyerek kontrolsüz olarak yeme rahatsızlığı olanlar da anestezi alamayacağı için bu ameliyat için uygun sayılmazlar.

Tüp mide ameliyatı ile kişilerin hormon dengesinde de değişiklik olacağı için ameliyat sonrasında kişiler açlık hissi duymaz. Eskiye nazaran daha kısa porsiyonlar ve öğünler ile doygunluk hisseder ve aşırı yeme isteği ortadan kalkar.

Mide Küçültme Ameliyatı

Mide küçültme ameliyatı 1 yaş üstü ile 80 yaş altı her bireye uygulanabilen bir operasyondur. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan bu operasyonların ardından kişiler kısa zaman içerisinde sosyal yaşamlarına geri dönebilirler. Ameliyatın gerçekleşeceği günden bir gün önce kontrol amaçla hastaneye yatırılan hastalar burada kontrolleri yaptıktan sonra yatış işlemlerini yaptırır ve bir gece hastanede kalır. Operasyonun olduğu günden itibaren 3 gün doktor kontrolünde sağlık merkezinde kalan hastalar herhangi bir komplikasyon olmaması durumunda 3 günün ardından evlerinde istirahat için hastaneden taburcu olabilirler. İyileşme sürecinde ani hareketlerden kaçınarak özellikle karın bölgesinde zorlayıcı hareketler yapmayan hastalar takip eden süreçte sosyal yaşamalarına dönebilir ve çalışma hayatına katılabilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Mide küçültme ameliyatı olmak isteyenler sağlık kuruluşları ile iletişime geçerek en güncel fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilirler. Sağlık kuruluşları çalışma politikaları gereği farklı fiyat prosedürüne sahiptir. Mide küçültme ameliyatı olmaya karar veren bireyler hangi merkezde operasyonu geçireceklerine emin olduktan sonra merkez ile görüşerek detaylı bilgi ve güncel fiyatlar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirler.

Obezite Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Obezite ameliyatı kapalı yapılan bir ameliyattır. Laparoskopik olarak adlandırılan bu operasyon esnasında herhangi bir şekilde karın bölgesinde kesik meydana gelmez. Belirli noktalardan açılan santimetrelik delikler ile midenin içerisine giriş sağlanır. Bu sayede operasyonun ardından geniş kapsamlı dikişler söz konusu olmaz. Operasyon esnasında midenin %80’lik kısmı alınır ve bu sayede mide küçültülür. Muz görünümü verilen mide içerisinde yerleştirilen tüp sayesinde midenin şeklini koruması sağlanır. Ameliyatın bitiş esnasında mide içerisinde bırakılan özel bir sıvı sayesinde operasyon esnasında kaçak bölge olup olmadığı anlaşılır ve ameliyat güvenli bir şekilde sonlandırılır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı fazla kilolara sahip olan ve obezite sınıfına dahil olan hastalara uygulanan ve kısa yoldan sağlıklı koşullarla kilo vermesini sağlayan bir operasyondur. Bu operasyon ile diğer koşulları deneyerek kilo veremeyen hastalar aylar içerisinde sağlıklı şekilde kilo verebilir. Midenin giriş ve çıkış bölümlerine zarar verilmeden yapılan operasyonlarda vücudun herhangi bir şekilde hasar görmesi söz konusu olmaz. Bu nedenle hastalar herhangi bir yan etki veya olumsuz bir durum ile karşılaşmazlar.

Tüp Mide Ameliyatı Kimler Olamaz?

Tüp mide ameliyatı olmak isteyen bireylerin hastane ve sağlık kuruluşlarına giderek başvuruda bulunmaları ve muayeneden geçmeleri önemlidir. Belirli bir kilonun altında bulunan kişiler ameliyat için uygun olmadığı gibi ameliyata etki edecek rahatsızlığı bulunan hastalar da ameliyat için uygun sayılmaz. Sağlık merkezlerinde yapılan kontrol ve muayenelerin ardından hastaların uygunluk durumu uzman doktorlar tarafından verilen bir karardır. Tüp mide ameliyatı tercih edecek kişilerin operasyon öncesinde beslenmelerini düzene sokmaları operasyon sonrası sürecin kolay geçmesi açısından önemlidir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here