Sponsorlu Bağlantılar

Ünlü Müzisyen Anıl Uzun, ‘Müziğin Şimdiki Patronları Gençler’

Ünlü Müzisyen Anıl Uzun, ‘Müziğin Şimdiki Patronları Gençler’

Yeni nesil müzikte bazı gelişmelerin yaşandığı ve sosyal medyanın müzik üzerindeki yoğun etkisi tartışılmaz. Starların artık ortaya çıkmıyor olması ve popüler müziğin tüm dünyada gittikçe tıkaması müziğin farklı bir yöne evrildiği fikrini akıllara getiriyor. Ünlü ve duayen müzisyen Anıl Uzun, müziğin günümüzde farklı bir görünüm aldığını ve müziğin şimdiki patronlarının gençler olduğunu vurguluyor.

Son dönemlerde Pop müziğin tüm dünyada kısır bir hale geldiğini ifade eden Anıl Uzun, daha hızlı tüketilen, kolayca yapılabilen ve dağıtılabilen müziklerin revaçta olduğunu belirtiyor. Genel manada pop müziğin eski şarkıları coverları üzerinden yürüdüğünü söyleyen ünlü müzisyen, yeni parçaların yazılmasının zorlaştığını, hızlanan tüketim kültürünün de yıllarca beklemeye sabrı olmadığını vurguluyor. Bu nedenle birçok pop sanatçısının kendini unutturmamak adına televizyonda farklı projelere yöneldiğini de belirten Uzun, dijital platformlara baktığınızda her gün TV’de gördüğünüz isimlerden çok farklı kişilerin parçalarının revaçta olduğunu görüyorsunuz, diyor. Bunun sebebinin artık genç neslin TV’den kopuk, internet ve sosyal medya odaklı bir yaşama sahip olması olduğuna dikkatleri çeken Anıl Uzun, gelecekte de müziğin yönünü gençlerin belirleyeceğini söylüyor.

Türkiye’de de hiphop, rap ve rock müzik gibi popüler olarak görülmeyen tarzların pop müziğin önüne geçtiğine vurgu yapan Uzun, yeni sanatçıların da bu türlerden çıkış yaptığını ifade ediyor. Özellikle Youtube’un genç izleyici kitlesinin zirvenin yönünü değiştirdiğini açıklayan ünlü müzisyen, rap, hiphop yapanların artık pop müzik sanatçılarından daha yüksek gelirler elde ettiğini belirtiyor. Bu durumun ne kadar kalıcı olacağının ilerleyen süreçte netleşeceğini söyleyen Uzun, pop müziğin yaşadığı sürecin bu alternatif tarzlar için de söz konusu olabileceğini bildiriyor. Ancak her halükarda gençlerin müzik üzerindeki söz hakkının devam edeceğini ve kalıcı hale gelmek isteyen, popüler kültüre hizmet eden sanatçıların mutlaka gençleri hedeflemesi gerektiğine dikkatleri çekiyor.

Pop müzikteki bu kısır gidişin değişip değişmeyeceği ve eski altın günlere dönüşün mümkün olup olmamasının çıkan sanatçıların gücüyle alakalı olduğunu düşünen Uzun, artık kötü sese sahip olan ve iyi parçalar üretmeyen sanatçıların tutunamayacağını ifade ediyor. Sosyal medyanın ve dijital platformların müzik üzerinde ve müzisyenler üzerindeki öneminin pandemi sürecinde de bir kez daha anlaşıldığını belirten Uzun, bundan sonraki süreçte müzisyenlerin internette de faal olmaları gerektiğine değiniyor. Bu sürecin sesini duyuramayan ve kendine ünlüler arasında bir türlü yer bulamayan gençler için de büyük bir fırsat olduğunu söyleyen ünlü müzisyen, ünlülük kavramının da artık eskisi gibi olmayacağını belirtiyor.

Özgürlük, marjinallik gibi kavramların ilerleyen dönemlerde müziğe daha fazla damga vuracağına inandığını bildiren Anıl Uzun, klasik yönelimlerin de güçleneceğini ancak klasik müziğin farklı bir bakış açısına kavuşacağını düşünüyor. Eski eserlerin gençler tarafından sürekli keşfedildiğini daha elektrik ve daha dijital versiyonlarının oluşturulduğunu söyleyen ünlü müzisyen Uzun, yine de akustik kültürün de yürümeye devam ettiğini ve kalite kavramının bazı gençler tarafından sahiplenildiğini anlatıyor.

Gençlerin daha kaliteli olana yöneldiğini ve kaliteli olan ile kalitesiz olanı birbirinden ayırabilecek ciddi bir kesim olduğunu belirten Anıl Uzun, gençlere kendini beğendirmenin eskisi kadar kolay olmadığını düşünüyor. Acımasız bir eleştiri yeteneğinin de genç nesilde bulunduğunu ifade eden Anıl Uzun, müzisyenlerin bu nedenle hep en iyiyi hedefleyeceğini ve çıtanın bu açıdan yükseleceğini düşünüyor. Genç neslin eski müzisyenleri de silkeleyeceğine inandığını vurgulayan Uzun, müziğin hiçbir zaman durmadığını daima ilerlediğini ve bu ilerlemenin ilerleyen süreçte hızlanarak devam edeceğini düşünüyor.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu