Sponsorlu Bağlantılar

Siirt Gezilebilecek Yerler

Siirt Gezilebilecek Yerler

Siirt denilince akla gelen elbette ki gezebileceğiniz bir  sohbet çok nokta var bunlardan başlıcaları saat kulesi güreş caddesi ve gençlerin uğrak yeri olan kızlar tepesi buralar şehrin içerisinde olan ve sıklıkla ziyaretçilerini ağırlayan bölgelerdir. Bunun yanı sıra ulu cami merkezde bulunan yerlerin de başında gelir. Caminin aslında yapım tarihi net olarak bilinmiyor olsa da Selçuklu sultanlarından olan Muguziddin Mahmut tarafından 1129 tarihinde onarılmış olduğu da bilinmektedir.

Siiirt’te ilk yerleşim yeri olan Erzen ören yeri macera arayanların keşfetmeleri için ideal yerler arasında diyebiliriz burası Kurtalan ilçesinde yer alıyor ve geniş br alanı kaplıyor. Örenin Bizans döneminden kalmış olduğu düşünülüyor. Yüksek bir tepenin başına masaj salonu kurulmuş olan derzin kalesi de keşif listenize dahil edilebilmektedir.

İncekaya yani bir başka ismiyle Kormas Kalesi’ de Şirvan ilçesine on kilometre uzaklıktadır. İncekaya köyünde gezilebilecekler arasında yer alır. Burası adeta bir şatoyu andırır ve Bizans döneminden kalmadır. İrun Kalesi Şirvan’ a kırk kilometre kuzeyde yer alır. Kalenin eteklerinden ırmak geçer.

Şirvan merkez ve civarında birbirinden farklı tarihi yapıtlar kendini göstermektedir. Küfre Kalesi’ de merkeze bir hayli yakın olarak bilini.  Burası doğal bir görünümdedir. Adeta bir kartal yuvasını andırmaktadır. Veysel Karani türbesi de Baykan ilçesinde olduğu bilinmektedir.   Türbe yöreye özgü olarak bilinen bir harçtan yapılmıştır. 1967 yılında ise burası yıkılıp yerine yenisi yaptırılmıştır.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu