Sponsorlu Bağlantılar

Otlu Peynir

Otlu Peynir

Gerçek şu ki, zengin koyun peyniri kültürüne sahip bir ülkeyiz, Fransız gastronomisine rakip. Tüm kültürlerin anavatanı olan ülkemizin yemek kültürünün ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Meşhur Kebap, Türk Balı ve Baklava lezzetlerimize yöresel tatlar eklediğimiz için ne kadar şanslı olduğumuzu hatırlatarak başlayalım bu yazıya.

Her bölgenin yemek kültürünün kendine has özellikleri vardır. Kullanılan baharatlar ve malzemeler yerel kültürü yansıtır. Bu yazımızda Van yöresinden kahvaltılarda eksik olmayan ve adeta Van’ın yanına giden bir peyniri ele alalım.

Hakkari, Bitlis, Şırnak ve özellikle Van’da yapılan koyun sütü ile tatlandırılmış bir peynir olan Van Otlu peynir, kahvaltısıyla ünlü Van’ın kahvaltılarının vazgeçilmezidir. İnek peynirini diğer peynirlerden ayıran özelliği ekşi peynir kokusudur. Sıcak tandır ekmeğine çarptığında, tek ihtiyacınız olan güçlü bir fincan çay.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu