Sponsorlu Bağlantılar

Hazır Kahve

Kahve, kafein ve çeşitli besinler ile birlikte birçok kişi için harika bir içecek kaynağı olmakta. Günümüzde insanlar, kahve içerek kendilerinin güne daha enerjik başlamalarını sağlayabiliyor. Kahve, sunduğu kafein ve çeşitli besinler ile birlikte birçok kişi için harika bir içecek kaynağı olmakta.

Hazır kahvelerde her 100 ml’lik içeriğinde ortalama 92 gram su var. Bu nedenle, kafein eksikliği veya yüksek su tüketimi sonucu şeker hastalığına yakalanan kişilerde adet sancılarının daha az olması açısından en az bir fincan veya bir bardak kahve tüketilmesi önerilmektedir.

Türk kahvesi bir Arap kahvesidir. Genellikle küçük fincanlarda hazırlanır, bu nedenle Osmanlı Türkleri tarafından küçük fincanlar kullanıldığı için “Türk” olarak adlandırılır. Türk kahvesi geleneksel bir lezzettir ve sürekli tercih edilir. Güne daha enerjik başlayan Türk kahvesi ile tamamen enerjik bir gün geçirmek mümkündür.

Türk kahvesinin etkisi uzun sürmez ancak tadı 4-5 saat boyunca memnuniyet sağlar.

Hem efsanevi bir içecek hem de Türk kültürünün önemli bir parçası olan Türk kahvesi, birçok şekilde hazırlanabilen sert, koyu ve sıcak bir içecektir. Birçok dükkan eski gelenekleri yaşatmak adına bu içeceği geleneksel şekilde hazırlamaktadır. Türkiye genelinde en çok tercih edilen içeceklerden biridir.

Türkiye’nin kahve kültürü, Yemen’den gelen tüccarlar tarafından işlerinde popüler bir ticaret kalemi olarak kullanılmaya başlandığı 16. yüzyıla kadar uzanmaktadır. “Kahve” kelimesi Arapça’da “çekirdekten hazırlanan şarap” anlamına gelen “kahve” kelimesinden gelmektedir. İlk kahve dükkânları 1640’larda İstanbul’da açıldı ve günümüze kadar giderek daha popüler hale geldi; sadece İstanbul’da 500’den fazla kahve dükkânı bulunuyor.

Türk halkının en çok tercih ettiği Türk kahvesi, özel ve geleneksel bir içecektir. Bu harika içecek güne enerjik ve coşkulu bir şekilde başlamanızı sağlayabilir. Çoğu insan güne ferahlatıcı bir karışımla başlamak ister ancak sabahları böyle şeyler bulamayız. Ancak Türk kahvesi içtiğinizde bu durum ortadan kalkıyor. En çok enerji veren içeceklerden biri olarak bilindiği için bu kahve türü ile bütün bir günü enerjik geçirmek de mümkün.

Granül kahve en çok tercih edilen türlerden biridir. Granül kahve ile kahvelerinizi pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Dünyada en popüler olan türdür.

Granül kahve, kavrulduktan sonra küçük boyutlu parçalar halinde öğütülmüş standart kahve türüdür. Saklaması, taşıması ve tüketime hazırlaması kolaydır. Kamp veya yürüyüş gezilerine çıktığınızda bile her yere götürebilirsiniz. Bunun nedeni, taze ve sıcak kahveye dönüştürülmesi için yalnızca sıcak su gerektirmesidir.

Granül kahve yaparken, bir makine veya cihaz kullanmanızı gerektiren diğer kahve türlerinin aksine ekstra çaba harcamanıza gerek yoktur. Basit bir manuel hazırlık yeterli olacaktır. İhtiyacınız olan tek şey sıcak su ve bir fincan. Öğütülmüş kahveyi fincanınıza ekleyip üzerine sıcak su dökebilir ya da sadece sıcak su ekleyip telvenin fincanınızın dibine kendiliğinden yerleşmesine izin verebilirsiniz. Bununla birlikte, bu tür bir kahveden farklı bir tat almak istiyorsanız, tatların birbirine karışmasına yer açmak için sıcak su yerine soğuk su kullanmanız gerekir.

Farklı türde kahveler yapmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken su miktarını değiştirmektir.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu