Sponsorlu Bağlantılar

Discus Balığı

Discus Balığı

Discus için oluşturduğunuz akvaryum balık sayısı ile orantılıdır. Ortalama boyları 15 cm olduğu için bir discus için 50 litre su kapasitesini balık sayısı ile eşleştirerek bir akvaryum satın almanız gerekir. Akvaryum su sıcaklığı 25 derecenin altına düşmemelidir. Daha yüksek sıcaklıklarda discus balıkları yiyemez ve halsizleşir. Isı ve su değişimlerine karşı hassas olan discusların bakımı kolay değildir.

Discus için akvaryumunuzda güçlü bir su filtresi olmalıdır. Çünkü discus suyu çok fazla kirletir. Temiz su, sağlıklarını doğrudan etkiler. Bu nedenle discuslu akvaryumdaki su haftada üç kez değiştirilmelidir. Akvaryumda yavru discus balıkları varsa günlük su değişimi gereklidir. Bu balıkların ayrıca canlı bitkilere ve iyi bir havalandırma sistemine ihtiyacı vardır. Discus aynı türden en az 6 adet alınmalıdır. Grup halinde yaşamayı sevseler de onları aktif ve agresif balıklarla aynı tankta yaşamaya zorlamamalısınız. Çünkü discus balıkları oldukça sakin hayvanlardır ve aktif balıklarla aynı akvaryumu paylaşırlarsa strese girebilirler. Bu nedenle, su salyangozları veya çöpçüler gibi sakin su canlıları, yuvalarını paylaşacakları balık arkadaşları olabilir. Ayrıca daha küçük balıklar akvaryumdan kaybolursa şaşırmayın çünkü discus daha küçük balıkları yutabilir. Birman kedisi hakkında da tüm detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu