Sponsorlu Bağlantılar

Borsada Para Kazanmak için Neye Dikkat Etmeli?

Borsada Para Kazanmak için Neye Dikkat Etmeli?

Günümüzün teknolojik dünyasında insanların iş yapış biçimleri de ciddi şekilde değişim göstermiştir. Daha önce para kazanmak için fiziki olarak belirli alanlarda yatırım yapan insanoğlu günümüzde sanal ortamlarda da ciddi yatırımlar yaparak çok büyük gelirler elde edebilmektedir. Tabi bunda teknolojideki mevcut gelişme büyük rol sahibidir. Bugün yatırım alanlarına baktığımızda içlerinde borsalar gerçekten büyük bir yere sahiptir.

Dünyada Emtia Borsaları Oldukça Etkin

Dünya genelinde hisse senetleri dışında pamuk, şeker, kakao, hububat gibi ürünlere ait emtia borsaları, platin, gümüş, altın gibi değerli madenlerin ve elmas gibi kıymetli taşların işlem gördüğü kıymetli maden ve taş borsaları, tahvil, bono, aracı kuruluş varantları, uluslararası kontratlar, opsiyon sözleşmeleri, vadeli işlem sözleşmeleri, sertifikalar, kira sertifikaları ve borçlanma araçları borsalarda işlem görmektedir. Dünyaya baktığımızda ciddi anlamda uzmanlaşmış ihtisas borsalarının mevcut olduğunu görürüz. Buralarda çok büyük hacimlerde emtia ve değerli maden alım satımı yapılmaktadır. Bizde ise borsa denilince akla direkt olarak hisse senedi işlemlerinin gerçekleştirildiği pazarlar gelmektedir.

Hisse Senedi Türleri Nelerdir?

Hisse senetleri ait oldukları şirketlerin sermayelerinden ne kadar payın satın alan kişiye ait olduğunu gösteren değerli kağıtlardır. Şirket kuruluş sözleşmesinde aksi belirtilmediği taktirde ihraç edilen tüm hisse senetleri adi hisse senedi şeklinde çıkar. Hisse senetlerinin türlerine baktığımızda ise birkaç ayrımının olduğunu görebiliriz.

Bunlar:

 • Adi ve imtiyazlı hisse senetleri
 • Bedelsiz ve bedelli hisse senetleri
 • Hamiline ve nama yazılı hisse senetleri
 • Primli ve primsiz hisse senetleri
 • Kurucu ve intifa payları

olarak ayrışmaktadır.

 

Hamiline yazılı hisse senetleri direk teslim ile nama yazılı hisse senedi ciro ve sonrasında teslimi edilebilirler. Ülkemiz borsası olan Borsa İstanbul’da hamiline yazılı hisse senetleri işlem görmektedir. Bunun bir tek istisnai noktası vardır. O da bir şirketin yönetim kurulu nama yazılı hisse senetlerinin beyaz ciro ile işlem görmesine karar verirse bu şartlarda nama yazılı hisse senetleri Borsa İstanbul’da işlem görebilir.

Adi hisse senetleri için daha önce de aktardığımız gibi şirketin ana kuruluş sözleşmesinde farklı bir hüküm konmamışsa bütün hisse senetleri adi hisse senedi şeklindedir. İmtiyazlı hisse senetlerinde onlara sahip olan kişilere ya da kuruluşlara kardan pay alma ve genel kurullarda oy kullanma yönünde ayrıcalıklı çeşitli haklar getirirler.

Hisse senetlerinin bedelli ve bedelsiz ayrılmasına bakacak olursak şirket iç kaynaklarından sermaye artırımı yapılıp bunun karşılığında hisse senedi çıkarıyorsa bedelsizdir. Bedelsiz hisse senedi çıkarımı şirket için dışarıdan sermaye girişine neden olmaz. Bedelli hisse senetlerinde ise bedelli olarak yapılan sermaye artırımlarında şirket yeni kaynak yaratmak amacıyla bedelli hisse senetlerinin nominal değerinden ya da daha yüksek tutarda satışa çıkarır. Bu bedelli hisse senetleri rüçhan yani ortakların öncelikli satın alma hakkıyla mevcut ortaklara satılabileceği gibi onların ayrıcalıklı satın alma hakları kısıtlanarak yeni yatırımcılara da satılabilir.

Hisse senetleri şirketin sermayesinden bir paya düşen miktar ile ihraç edilirse bu primsiz hisse senedi olur. Ancak nominal değerinin üzerinde daha yüksek fiyattan ihraç edilirse primli hisse senedi olur. Borsa İstanbul’da kote olan şirketler yapıları gereği doğal olarak kayıtlı sermaye sistemine tabidirler. Ana kuruluş sözleşmelerinde aksi yönde hükümler yer alması durumunda yönetim kurulu tarafından alınan kararlarla primli hisse senetleri ihraç edebilirler.

Bunun dışında kurucu paylar şirketi kurmanın karşılığı olarak ana sözleşmede yer alan hükümlere dayalı olarak kuruculara şirket karından belirli bir bölümü alma hakkını bu kurucuların adlarına yazılı olmak kaydıyla sağlarlar. Kurucu paylar sahiplerine bir sermaye payı getirmezler. Aynı zamanda yönetimde yer alma hakkı da sağlamazlar.

İntifa payları bazı kişilere çeşitli alacaklar ve onlardan alınan bazı hizmetler karşılığı şirketin kuruluşundan sonra verilmiş olan ve bir sermaye payını içermeyen hisse senetleridir.

Para Kazanmak için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Borsada para kazanmak için dikkat edilecek unsurlar aslında nettir:

 • İlk olarak borsada nasıl bir yatırımcı olacağımıza karar vermek
 • Anlık işlem yapanlar genelde kaybeder, düzgün belirlenmiş hisselere uzun vadeli yatırım yapanlar kazanır
 • Düşük komisyon oranları ile alım satım yapmak
 • Anlık veriler sağlayabilen bir aracı kurum seçmek
 • Doğru yönlendirebilecek bir araştırma ve analiz ekibi olan aracı kuruluş ile çalışmak
 • Borsada yatırım yapmadan önce hakkında yeterince bilgiye sahip olmak
 • Borsa işlemlerine başlamadan önce bir deneme hesabında ciddi düzeyde pratik yapmak
 • Yeterli finansal okuryazarlık seviyesine erişerek doğru analizleri ve öngörüleri ortaya koyabilmek

Kaynak: https://www.ekonomihaberler.com/

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu