Sponsorlu Bağlantılar

AVAX Nedir?

AVAX Nedir?

Bitcoin blok zinciri 2009 yılında piyasaya sürüldüğünde, Ethereum da dahil olmak üzere kendisinden sonra gelen blok zincirlerinin tasarımı ve icadının yolunu açtı. Bununla birlikte, günümüzün geniş çapta değiştirilemez belirteçler (NFT’ler) ve merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri ile birlikte, orijinal blok zinciri tasarımının teknik sınırlamaları daha belirgin hale geldi. Örneğin Bitcoin’in Proof of Work (PoW) konsensüsü, kaynak yoğun doğrulama süreci nedeniyle ademi merkeziyetçiliği bir dereceye kadar engeller. İşlemler de daha yavaş olma eğilimindedir. Günümüzde çoğu Ethereum uygulaması, bu sorunları gidermek için 2. katman ölçekleme çözümlerini kullanır. 2. katman kullanılarak işlemler ana zincirden uzaklaştırılır. Daha sonra, Ethereum’dan baskı alarak Ethereum zincirine geri gönderilen düzgün “demetler” halinde yuvarlanırlar. Etkili olmasına rağmen, bu çözüm karmaşıklık katmanları ekleyerek ağı belirli güvenlik tehditlerine açık hale getirir. Öyleyse, bir blok zinciri, her şeyi merkezi olmayan ve ölçeklenebilir ama aynı zamanda güvenli olan bir katman-1 protokolünde nasıl tutabilir? Blok zincirlerini rahatsız eden en önemli sorunları ele almak için mükemmel bir üç blok zincir çözümü bulan Avalanche’ın kurucuları Ava Labs’a göz atabilirsiniz. Eylül 2020’de Ava Labs US, finansman turları sırasında 6 milyon dolar topladıktan sonra Avalanche blok zincirini başlattı. Sonraki token satışları – özel ve kamu – 48 milyon doları buldu.

Avax Coin Geleceği

Avax Coin geleceği olan coinler arasında kuvvetle muhtemel yer alsa da riskli bir varlık sınıfı olarak kabul edilen kripto para birimleri arasında AVAX da tabii ki bu riskten payını almaktadır. AVAX’a yatırım yapmaya karar verirseniz, öncelikle risklerin ve kısıtlamaların farkında olduğunuzdan emin olun. Kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla para yatırmaktan kaçının.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu