Sağlık

Zeka Gelişimi İçin Omega 3 Tavsiye Ediliyor

Nöroşirürji Uzmanı Op. Dr. Kerem Bıkmaz özellikle çocuklarda zeka gelişimi için omega 3 alınmasının şart olduğunu ifade etti. Bıkmaz, “Omega 3 dediğimiz yas asitleri beyin gelişiminde çok önemli rol oynuyor. Doğal olarak omega 3 eksikliğinde zeka geriliği meydana çıkıyor. Ebeveynlere seslenmek istiyorum. Çocuklarınızın zeka gelişimi için mutlaka omega 3 takviyesinde bulunun.” şeklinde konuştu. Beyin gelişimi için omega 3’ü olmazsa olmaz olarak nitelendiren Bıkmaz, soğuk deniz balık mahsullerinin sıklıkla tüketilmesi gerektiğini ifade etti. Beyindeki yağların %20’ye yakın kısmının omega 3’lerden oluştuğunu vurgulayan Bıkmaz, somon ve ton balığının her fırsatta tüketilmesinin çok önemli olduğunu açıkladı.

“OMEGA 3 ALAN ÇOCUKLAR DAHA BAŞARILI”

Op. Dr. Kerem Bıkmaz, omega 3 asidinin zeka gelişimi konusunda vazgeçilmez olduğunu yineleyerek, omega 3 takviyesi alan çocukların okulda çok daha başarılı olduğunu belirtti. Bilim insanları tarafından yapılan bu araştırmanın omega 3’ün ne derece etkili olduğunu da gözler önüne seriyor. Çocukların daha sağlıklı gelişimi için ebeveynlerin gıda takviyeleri konusuna daha titiz davranması gerektiğini vurgulayan Bıkmaz özellikle deniz mahsullerinin bol bol tüketilmesi gerektiğini savundu.

Balık yağlarında bulunan omega 3 yağ asidinin 4 ile 13 yaş arasındaki çocuklarda beyin gelişimine muazzam katkı yaptığını ifade eden Kerem Bıkmaz aynı zamanda bu yağ asitlerinin göz ve sinir sistemine de iyi geldiğini dile getirdi.

Burak Özdağ

1990 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2016 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. sagliksiteniz.net editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu