Sağlık

Rektum kanseri olan Iraklı hasta şifayı Sivas’ta buldu

Irak’ta yaşayan 60 yaşındaki Sameerah Kadhım Sayyıd 2020 Şubat’ta büyük abdestini yaparken kan gelmeye başladı, hasta şikâyetleri kontrol edilemez hale gelince hekime başvurdu. Irak’ta her hangi bir sonuç alamayan hasta araştırmaya devam etti ve yine Irak’ta kolonoskopi yaptırabileceği bir merkeze gitti. Yapılan kolonoskopide hastada tümör tespit edildi ve ameliyat olması gerektiği söylendi.

Hasta Sameerah Kadhım Sayyıd 3 ülkeden hekim araştırdı

Hindistan, Lübnan ve Türkiye’de ki yakınlarına iletti raporlarını ileten hasta. Medicana Sivas Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr.Öğr.Üyesi Mustafa Atabey’e ulaştı. Atabey ilk değerlendirmelerinin ardından bu ameliyatı kapalı yöntemle ve makatın kapatılmadan yapılmasının da mümkün olduğunu hasta yakınlarına iletti.  Hasta Sivas’a geldikten sonra Atabey hastanın fiziki muayenesini de gerçekleştirdikten sonra Low Anterior Rezeksiyon diye adlandırılan aşağı rektum kanseri ameliyatını yaptı ve sonraki tedavisinin ardından memleketine şifa ile yolcu etti.

Türkiye’deki hastane ve hekim imkânları çok güzel

Hasta Sameerah Kadhım Sayyıd “ bu senenin başlarında büyük abdestimi yaparken kan gördüm. İlerleyen zamanlarda artmaya ve kontrol edilemez hale geldi. Irak’ta birçok doktora gittik. Maalesef sonuç alamadık. En son gittiğimi hekim kolonoskopi yaptı ve rektum kanseri tanısı koydu, ameliyat önerdi. Hindistan, Lübnan ve Türkiye’de yakınlarım aracılığı ile ameliyat olacak hekim araştırmaya başladık. Türkiye’den Dr.Öğr.Üyesi Mustafa Atabey’e ulaştık. Sağ olsun hocamız ameliyatı kapalı ve makatı kapatmadan yapacağını söyledi. Covid 19’dan dolayı Türkiye’ye uçuşlar kalktığı için o dönem gelemedik ve Hindistan’da 28 kür ışın tedavisi aldık. Uçuşlar açılınca da daha önce görüşüp araştırdığımız hocamıza Sivas’ a geldik. Hocamız başarılı bir ameliyat gerçekleştiğini söyledi. Burada ki hekim imkânları hastane çok güzel. Hekimimiz ve hemşirelerimiz çok ilgilendiler. Kendimizi evimizde hissettirdiler. Ameliyat sonrası 5 gün yatışın ardından memleketimize gidiyoruz. Hekimimiz ile sürekli iletişimde olacağız. Allah ondan razı olsun” dedi.

Uluslararası alanda tercih araştırılıp tercih edilmek gurur verici

Dr.Öğr.Üyesi Mustafa Atabey “ hasta yakınları aracılığı ile bize ulaştı. Irak’ta yapılan tetkikleri incelediğimizde hastanın rektum kanseri olduğunu gördük. Irak’ta makatın kapatılması gerektiğini söylemişler. Biz bu ameliyatı kapalı yöntemle ve makatın kapatılmadan tarafımızca yapılabileceğini ilettik. Maalesef covidten dolayı belli bir süre gelemediler. Uçuşlar açılınca Sivas’a geldiler. Fiziki muayenenin ardından Low Anterior Rezeksiyon diye adlandırılan aşağı rektum kanseri ameliyatını planladık. Hazırlıkların ardından yaklaşık 5 saat süren başarılı bir ameliyat geçirdik. 4 adet yarım santim ile 1 santim aralığındaki kesilerle tümöre müdahale edildi.  Hastamızı yatağa aldıktan 4 saat ayağa kalkıp gezdirdik. Takip tedavilerine devam ettik ve 5. Gün şifa ile taburcu ediyoruz. Aslında bu tarz hastalarımızı 2 gün içerisinde taburcu ediyoruz. Fakat hastamız tekrar Irak’a döneceği için takip süresini biraz uzattık. Hastamıza geçmiş olsun dileklerimi tekrar iletiyorum. Ülke olarak ciddi anlamda sağlık turizmi açısından tercih edilen merkezler oldukça fazla. Medicana Sivas Hastanesi olarak büyük ameliyat olarak nitelendirilen A grubu ameliyatları yapmaktan ve uluslararası kalitede hizmet vererek hastaların tercihi haline gelmekten gurur duyuyoruz.”dedi.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu