Sağlık

Menopoz Dökülmelerini Erken Fark Etmek Önemli

Östrojen ve Progesteron hormonlarındaki azalma ile kadınlarda saç dökülmeleri yaşanabileceğinin altını çizen HairBorn Medikal Direktörü İrfan İlek, menopoza bağlı olarak saç dökülmelerinin erken fark edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Östrojen ve Progesteron hormonlarındaki azalma ile kadınlarda saç dökülmeleri yaşanabileceğinin altını çizen HairBorn Medikal Direktörü İrfan İlek, “Bu tip saç dökülmeleri için gerekli destekler ile saç dökülmesi ve incelmesinin önüne geçebilmek mümkün. Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da saç köklerinin küçülmesine ve dökülmesine neden olan androjen hormonunun etkilerinin en aza indirmek için özellikle saç güçlendirmede etkili olan PRP ve mezoterapi tekniklerini kullanıyoruz” dedi.

Menopoz dökülmelerini erken fark etmek önemli

 

Menopoza bağlı olarak saç dökülmelerinin erken fark edilmesi gerektiğinin altını çizen İrfan İlek; “Her gün belli sayıda saç kaybı yaşamamız normal olsa da menopoz sürecinde olan kadınların bu konuda kendilerini ekstra gözlemlemelerinde fayda var. Öncelikle saç dökülmesinin boyutu kontrol edilmeli, bunun için kadınlar saçlarını tararken fırçaya, yastığına, duşa, lavaboya bakarak dökülen saç yoğunluğuna bakmalı. Eğer her zamankinden fazla bir saç kaybı varsa, saçlar daha hızlı kırılıyorsa, yapılan at kuyruğunun yoğunluğu azaldıysa ve saç dipleri daha görünür hale geldiyse bu durum, hızlı bir şekilde önlem alınması gerekir” dedi.

 

Dökülmeleri kontrol altına almak mümkün

 

Menopoz sonrasında kadınların giderek açılan saç diplerinin yarattığı estetik kaygıdan rahatsız olduğunu söyleyen İrfan İlek, “Saç dökülmelerini önleyebilmek için öncelikle vücutta eksilen değerlerin yerine konulması önemli. Bu noktada menopoz ile birlikte vücuttaki miktarı azalan vitamin ve mineraller konusunda destek alınabilir. Stresten uzak durmak, iyi beslenmek, yeterli miktarda su tüketmek, saçları ısıdan uzak tutmak gibi yaşam alışkanlıklarında yapılacak değişiklikler ise saçlardaki dökülmelerin azalmasına etkili olacaktır. Bunlara ek olarak menopoz sonrası uyguladığımız özel yöntemler ile de çok etkili sonuçlar elde ediyoruz. Uyguladığımız özel yöntemler içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saçların daha gür ve sağlıklı görünmesini sağlıyor. İçeriğinde yer alan bileşenler ile saç dökülmelerini engelleyerek menopoz sonrası kadınların daha iyi bir saç yapısına sahip olmasını destekliyor” şeklinde konuştu.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu