Sağlık

Kolorektal ve ileri proktolojik cerrahide son güncel yaklaşımlar büyük ilgi gördü

Sempozyum başkanlığını Memorial Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Ediz Altınlı’nın yaptığı organizasyonda, bu alanda uluslararası üne sahip olan Cleveland Clinic’ten Dr. Amy Ligthner ve aynı merkezde görev yapan dünyanın sayılı robotik kolorektal cerrahlarından Dr. Emre Görgün de konuşmacı oldu. Ayrıca sempozyumda Memorial Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu ve Memorial Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Bülent Menteş da değerli bilgiler aktardı.

 

Sempozyum, konuyla ilgilenen çok sayıda genel cerrahi uzmanı ve asistanı, gastroenteroloji, dahiliye, onkoloji uzmanları ve acil hekimlerinin katılımıyla gerçekleşti.

 

Kolorektal cerrahi alanında en güncel gelişmeler paylaşıldı

Organizasyonda Dr. Amy Ligthner, anal fistüllerde kök hücre tamiri ve ülseratif kolitte biyolojik ajanların kullanılmasıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Dr. Emre Görgün de robotik cerrahi ve Covid-19 ile ilgili yaptığı sunumunda kolorektal cerrahideki en güncel gelişmeleri paylaştı. Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu kolorektal kanserlerde peritona yayılım varlığında uygulanan HIPEC ve PIPAC yöntemleri, Prof. Dr. Bülent Menteş ise perianal apselerde at nalı fistüllerdeki cerrahi yaklaşımlar konularındaki detaylı sunumları ile beğeni topladı.

 

Robotik cerrahide güncel yaklaşımlar tüm yönleriyle ele alındı

“Memorial Bahçelievler Hastanesi’nin açılışının üçüncü yılına yaklaştığımız şu günlerde, pandemi nedeniyle geçen seneki gibi büyük bir organizasyonla yüz yüze gerçekleştiremediğimiz “Kolorektal ve İleri Proktolojik Cerrahide Son Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu”nu bu yıl “webinar” yani online olarak internet üzerinden gerçekleştirdik” diyen Prof. Dr. Ediz Altınlı, Cleveland Clinic Kolorektal Cerrahi Bölümü’yle birlikte çok önemli bir organizasyona imza attıklarını, kolorektal ve ileri robotik cerrahideki en güncel yenilikleri tüm yönleriyle detaylı olarak masaya yatırdıklarını dile getirdi.

 

Perianal fistüllerde kök hücre yöntemi büyük ilgi gördü

Dr. Amy Ligthner’ın pelvik taban hastalıklar ve inflamatuar bağırsak hastalıklarıyla ilişkili dünyadaki sayılı uzmanlardan biri olduğunu belirten Prof. Dr. Altınlı, Dr. Amy Ligthner’ın çok değerli bilgiler aktardığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Türkiye’ye yeni gelen, benim de uygulamaya başlayacak olduğum hastanın kendi kök hücresinden alınan doku ile perianal fistüllerde doldurma yöntemini bizlerle paylaştı. Bu işlem hastanın kendisinden alınan kök hücreyle yapıldığı için yüksek başarı oranlarına sahip bir yöntem. Dünyada 1 numaralı uygulayıcılarından biri ise Dr. Amy Ligthner. Ayrıca ülseratif kolit yani inflamatuar bağırsak hastalığı ve Crohn hastalığında gelişen komplikasyonlarda kullanılan bazı yeni biyolojik ajanlar ve yeni tedavi protokolleri hakkında da bilgi verdi. Bunlar ülkemizde henüz uygulanmaya başlamamış yöntemler.”

 

Dr. Emre Görgün’ün ise sadece Amerika’nın değil, dünyanın sayılı robotik cerrahlarından biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Altınlı, konuşmacılarla ilgili şunları söyledi:

 

“Memorial Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Bülent Menteş perianal apselerin en zoru olan at nalı fistüllerdeki cerrahi yaklaşımlarla ilgili değerli bilgiler aktardı. Bülent hocamız Proktolojide Türkiye’deki en iyi isimlerden biridir. Kolorektal kanserlerde peritona yayılım varlığında uygulanan HIPEC ve PIPAC yöntemlerinin Türkiye’deki öncülerinden biri olan Memorial Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu ise periton zarını soyarak tümör hücrelerinin alınması ve ardından yapılan basınçlı sıcak kemoterapi uygulamaları hakkında tecrübelerini bizlere aktardı. Özet olarak kolorektal cerrahi alanında çok önemli bir etkinlik gerçekleşti. Pandemi dolayısıyla bu sene yüz yüze yapamamış olsak da ülkemizdeki uzmanlarımız için çok faydalı tartışmalar gerçekleşti. Umarım seneye koronavirüs bitmiş olur ve kendi hastanemizin ev sahipliğinde bu başarılı toplantının 3’üncüsünü gerçekleştirebiliriz.”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu