Sağlık

5 adımda sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmak mümkün

Günümüz modern şehir yaşantısında cildimize yaptırdığımız uygulamalar kadar ona nasıl baktığımız ve koruduğumuz da oldukça önem taşıyor. Dermatolog Dr. Deniz Yavuz, özellikle sonbahara geçiş mevsiminde sağlıklı ve temiz cilt için yapılması gerekenleri anlatıyor.

Dermatolog Dr. Deniz Yavuz, sağlıklı ve ışıldayan bir cilde sahip olmak için ilk kuralın güne temiz bir ciltte başlamak olduğunu belirtiyor: “Gerçekleştirmiş olduğunuz temizleme işlemini, mutlaka güneş koruyuculu bir C vitamini serumu ile desteklemek gerekiyor. Bu işlemin ardından en az 30 ya da 40 faktörlü güneş koruyucu kremler kullanarak, cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumalısınız. Bu işlemi özellikle içinde bulunduğunuz bu sıcaklarda 2-3 saatte bir, kış aylarında ise 3-4 saatte olacak şekilde tekrarlamayı ihmal etmeyin” diyor.

Cilde Nem Desteği Vermek Önemli

Dr. Deniz Yavuz, özellikle akşamları cilt yapınıza uygun olan bir anti- aging içerikli A vitaminli serumun vazgeçilmeziniz olması gerektiğinin altını çiziyor. “Böylelikle cilde ihtiyacı olan nem desteği verilmiş ve günün yorgunluğundan arınması sağlanmış oluyor” diye vurguluyor.

Tüm rutin bakımların yanı sıra cildin gereksinimi olan vitaminler ve serumlar da düzenli olarak kullanılması gerektiğini belirten Dermatolog Dr. Deniz Yavuz, özellikle Resverastol, Niasinamid, E vitamini, hyalüronik asitli serumlar ve haftada 1 ya da 2 kez AHA ve BHA gibi peeling’le yapılan cilt bakımlarının da sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmanın ipuçları arasında olduğunu belirtiyor. Ve ekliyor, “Günde en az 2- 3litre su içmeyi ve sağlıklı beslenmeyi de ihmal etmeyin…”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu