Mamografi Fiyatları

0
93

Mamografi Fiyatları

Her kadın için mutlaka senede bir kez yapılması gereken mamografi çekimleri hakkında herkes için ortak sorulan bir soru olan mamografi fiyatları nedir? Mamografi fiyatları hastanelere göre değişiklik gösterir. Özellikle kanser teşhisi için ve erken tanı için önemli yer sahibi olan mamografi çekimleri için hastaneler farklı fiyatlar uygular. İstenen çekim sayısı ve kullanılan cihazlar mamografi fiyatları üzerinde etkili olan faktörler arasındadır.

Mamografi Nedir?

Memelerde oluşan rahatsızlıklar ya da oluşabilecek olan rahatsızlıkların erken tanısı için geliştirilen bir radyolojik görüntüleme sistemidir. Taramalar uzman radyologlar tarafından yapılırken her kadının 40 yaşından sonra mutlaka senede bir kere mamografi çekimi yaptırması tavsiye edilir. Uzman bir cerrah ya da kadın doğum doktoru mamografi çekimini istekte bulunur. Meme kanseri kadınlar için oldukça tehlikeli ve oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Meme kanseri riskini erken teşhis edebilmek ve tedavisine erken başlamak için mamografi çekimleri en pratik yoldur. Bir çeşit röntgen olan mamografi radyasyon içerdiği için hamilelik ya da emzirme durumları var ise mutlaka doktor bilgilendirilmelidir.

Mamografi Fiyatları

Mamografi fiyatları her sağlık kuruluşunda değişen fiyat aralıklarına sahiptir. Bu nedenle mutlaka mamografi için iyi araştırma yapmak ve önceden çekim fiyatlarını öğrenmekte fayda vardır. Her sağlık kuruluşu teknolojik gelişmeleri takip etmeyebilir ve eski teknolojide olan cihazları kullanabilir. Bu tarz sağlık kuruluşlarında mamografi fiyatları daha uygunken, kaliteli ve son teknoloji kullanılan cihazlarla yapılan çekim ücretleri daha pahalıdır.

Tomografi Neden Çekilir?

Tomografi vücut içerisindeki alanların detaylı görüntülenmesi için ilaçlı ya da bilgisayarlı çekim yapılan bir tarama çeşididir. Tomografi çekimleri özellikle kanser taramalarında, böbrek taşlarını görüntülemede, ameliyat öncesi ve biyopsi öncesi planlama yapılmasında, kemik tümörleri ve iç kanamaların alanlarının tespit edilmesinde yapılması gereken bir görüntülemedir. Bu nedenler dışında ilaçlı ya da bilgisayarlı olarak çekilmesine kişinin durumunu değerlendiren uzman hekim karar vermektedir. Hamilelik ya da hamilelik şüphesi olan kişilerin tomografi çekiminden önce mutlaka uzman hekime bilgi vermeleri sağlıkları açısından önemlidir.

Tomografi Fiyatları

Tomografi fiyatları hastaneler ve çekimler arası farklılık göstermektedir. Genellikle özel hastanelerde yapılan tomografiler ilaçlı ve bilgisayarlı olarak ayrılır. Uzman hekim tedavide hangi tekniğin daha faydalı olacağını önerirse o yapılacağı için kişilerde tomografi fiyatları farklılıklar gösterecektir. Özel hastaneler genellikle muayene ücretlerine dahil ederler. Fakat bazı hastanelerde kendi özel politikaları gereği her işlemin ayrı ücretlendirmesi vardır.

Ayrıntılı Ultrason Çekimi

Ayrıntılı ultrason gebelik dönemlerinde bebeklerin 19 ve 23. Haftalarına denk gelen zamanlarda detaylı incelenmesi için rutin kontrollere denir. Normal gebelik boyunca kullanılan ultrason çekimlerinden sadece görüntü kalitesinin daha iyi olduğu çekimlerdir. Bebek büyüdükçe içerideki amniyotik sıvı da çoğalmaktadır. Bu durumda bebeğin normal ultrason görüntülerinde görülmesi zorlaşır. Bu nedenle ayrıntılı ultrason kullanılır ve bebeğin gelişimi, sağlığı daha yakından görüntülenebilir. Ayrıntılı ultrason görüntülemelerinde amaç bebeğin sağlığının iyi ya da kötü yönde gittiğini uzman hekim tarafından görebilmektir. Bu nedenle her durumda olduğu gibi erken müdahale gerektiren durumlarda önlem alınmış olunur.

Ultrason fiyatları

Ultrason fiyatları özel ya da devlet hastanesi için farklılık gösteren bir sisteme sahiptir. Bu farklılık ultrason cihazlarının kalitesinden kaynaklansa da başka bir faktör olarak ultrason görüntüleme çeşididir. Ayrıntılı ultrason çekimlerinde yüksek fiyatlar varken renkli ultrasonlarda daha farklı fiyat sistemleri karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenlerden dolayı randevu alırken ya da uzman hekimden muayene sonrası mutlaka ultrason fiyatları hakkında bilgi almak önem taşır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here