Kültür Sanat

Cam sanatçısı Felekşan Onar Venedik Cam Haftası’na katılıyor

Bu sene 5-13 Eylül 2020 tarihleri arasında Venedik’de gerçekleşecek 4. Venedik Cam Haftası’na Türk cam sanatçısı Felekşan Onar davetli olarak katılacak. Venedik’te Türk cam sanatı ve tarihini temsil eden Türk sanatçı, pandemiye rağmen Venedik Cam Haftası’na yeni çalışması ENCODE ile katılacak.

Muranoda kalıba sıcak döküm fareler yapmaya başladım”

Felekşan Onar, etkinlik ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bir seneyi aşkın üzerinde uğraştığım yeni çalışmam ‘ENCODE’ ,Venedik Cam Haftası kapsamında Palazzo Loredan’da gösterime hazırlanıyor. İstanbul, New York ve Venedik benim çokça vaktimi geçirdiğim üç şehir ve pandemi öncesi bu üç şehirde de insanların yoğunluğuna eş değer bir başka canlı grubunun nasıl da ısrarla yerleştiğini bir daha gözlemlemiştim. Fareler de insanlar gibi bütün kaosa rağmen bu şehirlerini terk etmedi. Biraz buna kafa yorarken, insanlar ile ilgili birçok bilimsel çalışmada farelerin kullanılmasının zaten bu iki canlı grubu arasındaki benzerliklerden olduğunu idrak ettim. Bütün bunları ifade etmek için de Murano’da kalıba sıcak döküm fareler yapmaya başladım. Bakalım bu cam fareleri görenler belki farelerden daha akıllı olup pandeminin de etkisi ile doldurduğumuz şehirlere biraz olsun nefes verirler. Biz zaten vermesek doğa meğer o teneffüsü istiyormuş bizden.” ifadelerini kullandı.

Venedikte üçüncü sene

Felekşan Onar, 2018’de 41X isimli cam köprü enstalasyonu, 2019’da da Esma kısa filmi ve her iki sene de organizasyonunda yer aldığı ‘Istanbul-Murano: Bir cam yolculuğu’ konferans serisi ile katılım göstermişti. Venedik Bienali dahil birçok sanat aktivitesinin ileri tarihlere alındığı bu senede, ara vermeden devam edecek Venedik Cam Haftası, Türk sanatçının instagram hesabından takip edilecek. 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu