Gündem

Uluslararası piyasalar raporu

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Almanya’da DAX 30 endeksi % 0,39 değer kazanarak 15.692,9 puana, Fransa’da CAC 40 endeksi ise %  0,12’lik artışla 6.515,66 puana, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi % 0,46’lık yükselişle 25.570,46 puana, İngiltere’de FTSE 100 endeksi % 0,07 artarak 7.069,04 puana yükseliş yaşadı. Avrupa borsaları gelen teşvik açıklamalarının etkisiyle ABD endekslerine ayak uydurarak günü yükselişe tamamladı.

Bugün Euro Bölgesi’nde Sentix tüketici güveni beklentilerin üzerinde 28.1 puana yükselirken Şubat 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Sentix tüketici güven endeksi de pandemi başladığından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Ekonominin hızla toparladığı Euro Bölgesi’nde 10 Haziran’da Avrupa Merkez Bankası’nın PEPP’te (tahvil alım programı) nasıl bir değişikliğe gideceği merak ediliyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Legarde ekonominin henüz tam olarak toparlanmadığını ve bu toparlanmayı görene kadar bu yönde bir adım atmayacaklarını ifade etmişti. Tahvil alım programında bir değişiklik için bu ay Avrupa Merkez Bankası bekleyebilir. Önce ABD’den bir adım atılmasını izleyebilirler. Alınacak kararlar borsalar ve euro üzerinde fiyatlamalarda belirleyici olabilir.

ABD borsaları Cuma gününü yükselişle tamamladı. Dow Jones endeksi % 0.53 yükselişle 34.758 puana, S&P 500 endeksi % 0.87 yükselerek 4.229 puana ve Nasdaq endeksi %1,45 yükselerek 13.811 puana artış gösterdi. ABD borsaları ise Biden’ın yeni teşvik paketi ve Yellen’in söylemlerini olumlu karışlayarak günü alıcılı kapattı. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin Cuma günü gelen verilere rağmen % 1.55 seviyelerine kadar gerilmesi de borsaların yükselişine destek verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, Cuma günü gelen tarım dışı istihdam verisinin işsizlikle mücadele noktasında başarılarını gösterdiğini söyledi. Biden, “İstihdamda daha fazla toparlanma işareti de var. İmalatta da 15 yılın en iyi seviyelerine geldik” şeklinde konuştu. Biden’ın 4 trilyon dolar değerinde yeni teşvik paketinin tartışmaları sürerken Cumhuriyetçiler’in bu paketi desteklemeyeceği ifade edilmekte. ABD Başkanı Joe Biden’ın Cumhuriyetçiler ile üzerinde anlaşamadığı ancak Kongre sürecini Çarşamba günü Temsilciler Meclisi ile başlatmayı planladığı altyapı yatırım paketinin Senato’da ciddi direnç ile  karşılaşabileceği söylenmekte. Ayrıca ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm, Cumhuriyetçiler ile bir uzlaşma olmasa bile Başkan Biden’ın altyapı yatırım paketinin Çarşamba günü Temsilciler Meclisi gündemine geleceğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Yellen ise yaptığı açıklamalarda 4 trilyon dolarlık harcama planının ABD ekonomisi için iyi olduğunu harcama planının enflasyona neden olsa da bu plandan vazgeçilmeyeceğini kaydederken artan faiz oranlarının toplum ve Fed için pozitif olabileceğini belirtti. ABD’nin para politikasının güçlü bir şekilde sürdüğünü ve para politikasının enflasyon riskleri ile başa çıkabileceğini vurguladı.

ABD’de bugün Argan Inc, Lovesac Co, Conn’s Inc, Coupa Software Inc, Stitch Fix Inc, REV Group Inc, Healthequity Inc, Lakeland Industries Inc, Thor Industries Inc, Vail Resorts Inc ve Phreesia Inc şirketleri bilanço açıklayacak.

Özel sermaye şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum, tıbbi tedarik şirketi Medline Industries Inc.’i satın almak için anlaşmaya vardı. Blackstone Group Inc., Carlyle Group Inc. ve Hellman & Friedman’dan oluşan grup, Medline’ın çoğunluk hissesini alacak. Konsorsiyum Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Singapur’un GIC Pte’sinin de ortaklığın bir parçası olarak yatırım yapacağını bildirdi. Kaynaklar, işlemin değerinin 30 milyar dolardan fazla olduğunu belirtti. Kaynaklara göre anlaşma, borç dahil 34 milyar dolar değerinde ve 17 milyar dolarlık hisse kontrolü içeriyor.

Google, Fransız rekabet otoritesiyle vardığı anlaşma ile 268 milyon dolar para cezası ödeyecek. Anlaşma şirketin dijital reklamcılık taktikleriyle ilgili ilk rekabet davalarından birini çözüme ulaştıracak.

E-ticaret devi Amazon, şirketin ülkedeki yatırımlarını artırmayı amaçlayan İtalya Planı’nın bir parçası olarak bu yıl İtalya’da kalıcı sözleşmelerle 3.000 yeni çalışan işe alacağını açıkladı. Gruptan yapılan açıklamada, Amazon’un 2020’nin sonunda 50’den fazla noktada 9.500 çalışanı olduğu belirtildi. Amazon’un İtalya ve İspanya ülke müdürü Mariangela Marseglia, “Dijital sektördeki büyüme, ülkeyi yeniden başlatmak için bir fırsat ve katkımızı vermek istiyoruz.” dedi. Marseglia, Lombardiya, Piedmont ve Emilia Romagna’nın kuzey bölgelerinde sonbaharda açılacak olan üç yeni bölgeye 350 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yapmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

DAX

Dax endeksi  dünü % 0,39 değer kazanarak 15.692,9 puandan tamamlarken endeks bugün alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 15.740 seviyesinin kırılması halinde önce 15.783 ve arkasından15.864 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 15.615 desteğinin altında önce 15.502 ve arkasından 15.351 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

DOW JONES

Dow Jones endeksi , dünü % 0.53 yükselişle 34.758 puandan kapatırken  Haziran vadelileri bugün alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 34.849 seviyesinin kırılması halinde önce 35.091 ve arkasından 35.243 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 34.570 desteğinin altında önce 34.330 ve arkasından 34.221 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

S&P 500

S&P500 endeksi , dün % 0.87 yükselerek 4.229 puana geriledi. Haziran vadelileri bugün satıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 4234 direncinin kırılması halinde önce 4248 seviyesi ve arkasından 4267 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 4213 desteğinin altında önce 4192 ve arkasından 4167 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir.

Kaynak: Acar Menkul

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu