Gündem

Tepki alışı bekleniyor

ABD borsalarındaki yükseliş zayıf ABD konut satış ve tüketici güveni verileri sonrası tersine döndü. Demir-çelik ve bankalar %2’nin üzerindeki düşüşle endekse göre daha çok kaybettirdi. Satış dalgasını risk iştahında bir bozulmadan çok S&P 500’ün 4200 direnci ile sınavının bir parçası olarak görüyoruz. Gerileyen ABD tahvil faizleri ve zayıf dolar hisse senetlerini desteklemeye devam ediyor.

Türkiye varlıklarında dünyadan bağımsız çok sert bir negatif ayrışma yaşanıyor. MSCI Türkiye %4 kayıpla ay başından beri kazandırdığını fazlasıyla geri verdi. Bu kadar abartılı olmasa da, Türk lirasında ve uzun vadeli yerel tahvillerde gelişmekte olan piyasalara göre daha kötüyüz.
Satış dalgasının arkasında somut bir neden yok. Bir mafya babasının suçlamalarının sosyal medya dezenformasyonu ve sürü psikolojisi ile erken seçim spekülasyonuna nasıl dönüştüğünü ve piyasayı %4’e yakın düşürdüğünü anlamakta zorlanıyoruz.

Son beş yılın verisi MSCI Türkiye’nin %5’in üzerinde göreceli kayıp yaşadığı günlerde %60’ın üzerinde ihtimalle %3’e yakın yükseliş olduğunu gösteriyor. Satışın devam etmesi durumunda ise %4’e yakın ilave kayıp görülüyor. Risk alan kazanıyor diye özetleyebiliriz.

Dünkü sert satış dalgası sonrasında piyasanın tepki alışı ile açılmasını bekliyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saat 12.00’de grup toplantısında ve MKYK sonrası vereceği mesajların tonuna göre yükseliş sertleşebilir. Dünkü satışta daha az düşen bankaların yükselişte pozitif ayrışmasını bekliyoruz.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu