Gündem

Reel kesim güven endeksinde toparlanma devam ediyor

Merkez Bankası’nın açıkladığı Ağustos ayı reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı verilerinde bir önceki aya göre dipten toparlanma etkilerinin devam ettiği görülmektedir. RKGE, Ağustos ayında 5,5 puan artış ile 106,2 seviyesine gelirken; mevsimsellikten arındırılmış RKGE ise 5,8 puan artış ile beraber 105,2 seviyesine yükselmiştir.

Bu dönemde imalat sanayi kapasite kullanım oranı, 2,6 puan artış ile %73,3 olurken; mevsimsellikten arındırılmış KKO ise %73 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Reel Kesim Güven Endeksi (Ham Veri ve Arındırılmış Veri) Kaynak: TCMB, Bloomberg

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerle Nisan döneminde dip yapan ekonomik aktivite, önlemlerin gevşetilmesi ve Haziran’dan sonra normalleşmeye geçiş dönemiyle beraber toparlanmaya devam etmektedir. Haziran’dan sonra hızlanan işe dönüş ve firma aktivitesi, Temmuz ve Ağustos aylarında toparlanmanın devam etmesini sağlamıştır. Reel kesim güven endeksinin alt bileşenlerinde; pozitif yönde katkı sağlayan kalemlerin son üç aydaki toplam sipariş miktarı, mevcut toplam sipariş miktarı, yatırım harcaması, mevcut mamul mal stoku ve gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarına ilişkin değerlendirmeler olduğu görülmekle beraber; genel gidişat, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı endeksi negatif yönde etkilemişlerdir. Mevcut durumda da toparlanmada, sonbahar aylarında virüs gelişmelerine de bağlı olarak toparlanmada ivme kaybı olabilir.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu