Gündem

Marmara depremi kapıda: İşte riskli ilçeler

Bilim insanları, beklenen Marmara depreminin artık kapıya dayandığı uyarısında bulunuyor. Marmara depreminin, tek ya da iki fay kırılmasına bağlı olarak kaç büyüklüğünde olacağı, kaç saniye süreceği, nereleri etkileyeceğine yönelik çalışmalar da yapılıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Jeofizik bölümünden Dr. Yasemin Korkusuz Öztürk, Marmara depreminin nereden başlayacağı, büyüklüğü ve etkileyeceği yerleri anlamak için üç boyutlu simülasyonlar hazırladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Öztürk, olası depreme yönelik hazırladığı bir senaryoda, depremin Kumburgaz segmenti üzerinde başladığını varsayarak doğuda Adalar segmentine doğru, batıda da Tekirdağ’a doğru ilerlediğini söyledi.

Öztürk, bu şekilde bir senaryoda depremin 7 saniyede İstanbul’un güney kıyılarına ulaşabileceğini belirtti. Adalar segmentinin ardından İzmit segmentinde depremin duracağını belirten Öztürk, bunun sebebinin 1999 depremi nedeniyle o hat üzerinde yeterli miktarda stres olmamasına bağladı.

Kumburgaz segmentinin Küçükçekmece, Büyükçekmece ve Bakırköy’e 10 km uzaklıkta olması nedeniyle o bölgelerin daha da riskli olduğunu söyleyen Öztürk, bu senaryoda depremin 32-35 saniye aralığında süreceği belirtti.

Öztürk, Küçükçekmece, Büyükçekmece ve Avcılar’ın zemin gevşekliğinden dolayı depremden çok etkileneceğini, Anadolu yakasında ise alüvyon zeminli olması nedeniyle Pendik sahil kesiminin riskli olacağını söyledi. Depremin çok büyük ihtimalle Kumburgaz segmenti üzerinde başlayacağını belirten Öztürk, deprem Kumburgaz’da ya da Adalar’da başlasa da sonuçların değişmeyeceğini söyledi.

Oluşturulan bir diğer senaryoya göre Ganos fayı kırılmazsa olası Marmara depreminin büyüklüğünün 7.3’ü geçmeyeceği ve ortalama 32 saniye süreceği ancak Ganos fayı kırılırsa depremin büyüklüğünün 7.5’i bulacağı ve depremin 40 saniyeden fazla süreceği ifade edildi.

Depremin ardından heyelan kaynaklı tsunamilerin de olabileceğini söyleyen Korkusuz’un hazırladığı senaryoda, ilk tsunami dalgası İstanbul kıyılarına 5-10 dakika içerisinde varacak. Marmara’nın tüm sahillerine ise 30 dakika içerisinde ulaşacak. Uzmanlar depremin ardından sahil şeridinden uzak kalınması konusunda uyarıyor.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
canlı casino siteleri
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -