Gündem

Karamollaoğlu: “‘Avrupa bizi kıskanıyor’ diyenler, Avrupa’yı bir gidip görsünler isterim!”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, gündeme dair yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Her bir vatandaşımız ve toplumun her bir kesimi büyük problemlerle karşı karşıyadır. Hal böyleyken iktidarda bulunanlar arkadaşlar bir başka Türkiye tablosu çizmeye gayret ediyorlar.

“ABD bizi kıskanıyor, Avrupa bize imreniyor, yakında çağ atlayacağız; onlar da çatlayacaklar, patlayacaklar bizi kıskandıkları için.” gibi ifadelerle algı yönetmeye gayret ediyorlar. Keşke anlattıkları gibi olsa. Keşke ortada kıskanılacak bir ekonomi tablomuz olsa sevinirdik, emin olun. Ama maalesef böyle bir tablo yok ve ne yazık ki durum hiç de gösterilmeye çalışıldığı gibi değil!

Hem alım gücü hem hayat pahalılığı; pek çok konuda dünya sıralamasında, özellikle son yıllarda diğer ülkelerin epeyce gerisine düştük.

“Avrupa bizi kıskanıyor” diyenler, Avrupa’yı bir gidip görsünler isterim! Ancak bir şartla; geri gelmek kaydıyla… Çünkü gidenlerin büyük bir kısmı geri gelmiyor.  Saadet Partisi olarak biz, insanımızı böylesine kötü hayat standartlarına mahkum eden anlayışa kesinlikle razı değiliz!

Biz istiyoruz ki insanımız için en temel ihtiyaçlar; hayal bile edilemeyen şeyler olmasın… Biz istiyoruz ki gerçekten; ekonomisiyle, insanlarının alım gücüyle, hayat kalitesinin yüksekliğiyle hakikaten özlem duyulan ve kıskanılan bir ülke haline gelelim. İşte biz bunun için çalışıyoruz, bu gaye ve motivasyonla siyaset yapıyoruz. Bazen soruyorlar; “Aranızdaki temel fark ne?” İşte bu!”

“Bir yönetmelik hazırlamışlar. Ondan sonra da rafa kaldırmışlar. Tek bir adım bile atmamışlar”

Bugün denizlerimizde gördüğümüz şey; çevreyi kirletmeye ve memleketimizin doğal güzelliklerini tahrip etmeye dayalı büyüme modellerinin artık sürdürülebilir olmadığını gösteriyor. Büyüme modeli  diyoruz da aslında büyüyor muyuz,  büyümüyor muyuz? Veya lahana gibi bir büyümenin içine girdiysek biz bunu kalkınma olarak göremeyiz.

Bazı şeyler maalesef yıllarca savsaklanıyor. Meseleler patlayınca da şaşkınlıkla sözde acil eylem planları hazırlanıyor ama bunun harekete geçmesi hemen mümkün olmuyor. Bakınız; Marmara Denizi’ndeki müsilajın en önemli nedenlerinden olan atık sularla ilgili 2006 yılında çıkartılan Kentsel Atıksu Yönetmeliği bugüne kadar uygulanmadı. Neden? Tam 15 yıl önce bir problemin farkına varılmış, bir yönetmelik hazırlanmış.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, deniz salyalarının kıyıya vurmasına kadar bu yönetmeliği tatbikata koymamış. Yani buna gaflet de diyemiyoruz. Çünkü farkına varmışlar. Bir problem olduğunu görmüşler. Bir yönetmelik hazırlamışlar. Ondan sonra da rafa kaldırmışlar. Tek bir adım bile atmamışlar.

Hakikaten böyle konularda işin vahametini nasıl anlatacağız, bir türlü bilemiyoruz. Konuyu bilmiyor desek; biliyorlarmış! Hiç çalışmamışlar desek; çalışma yapmışlar, yönetmelik hazırlamışlar.  Ama iş tatbikata gelince demek ki birileri bundan rahatsız olmuş. Çünkü çevre ile ilgilenmek, tedbir almak; hem hükümete hem de bu kirliliği yapanlara mali bir yük getirir. Bedavadan olmaz hiçbir iş. Kim etki yapmış da 15 yıl bu yönetmelik rafa kaldırılmış? Bunun hesabını soramazlarsa bu problemleri çözemezler. Bundan sonra da çözüp çözemeyecekleri belli değil!”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu