Gündem

İpek Yolu’nun en önemli havalimanı açılışa hazır

Güneybatı Çin’in Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu’nun Tianfu Uluslararası Havalimanı 22 Ocak Cuma günü çok sayıda yolcu uçağının inişinden oluşan bir test gerçekleştirdi. Bu test, havalimanının hizmete girişinden önce yapılan belirleyici bir aşama olması açısından önem taşıyor. Güneybatı Çin’in en büyük havalimanı olacak olan Tianfu, aynı zamanda Chengdu’nun da ikinci havalimanı olacak.
 
Yeni havalimanı, Chengdu kent merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunacak ve 2021 yılında hizmete girecek. Sichuan Airport Group Co., Ltd.’den bildirildiğine göre, yılda 90 milyon yolcu ve 700 bin ton posta ve kargo kapasitesine sahip olan yeni havalimanı, 1,26 milyon metrekarelik alana yayılan bir terminale sahip olacak.  Öte yandan ikinci bir havalimanının açılışı, Chengdu kentini Çin’i Avrupa, Ortadoğu, Orta Asya ve Güneydoğu Asya’ya bağlayan bir ulaşım merkezi olma niteliğine de kavuşturarak İpek Yolu Ekonomik Kuşağı güzergâhındaki en önemli yolcu taşımacılığı merkezleri arasına girecek.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu