Gündem

Huai’an ve Bursa, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na seçildi

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) 49 şehri, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dâhil etti. Çin’in Jiangsu eyaletinin Huai’an kenti, Dünya Gastronomi Şehri seçilerek, Chengdu, Shunde, Makao ve Yangzhou’nun ardından Çin’de bu unvanı alan beşinci kent oldu.

Çin tarihinde İlkbahar ve Sonbahar döneminde (MÖ770-MÖ476/403) başlayıp Ming ve Qing (1368-1912) hanedanları döneminde gelişen Huaiyang mutfağının doğum yerlerinden biri olan kentte bin 300’den fazla ünlü yemek çeşidi bulunuyor.

Türkiye’den Bursa şehri de Zanaat ve Halk Sanatları (Craft and Folk Art) seçilerek Yaratıcı Şehirler Listesi’ne dahil edildi.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Programı (Creative Cities Network) , UNESCO tarafından 2004 yılında yaratılmış olup, çeşitli bölgelerden, farklı gelir seviyeleri, kapasite ve nüfusa sahip şehirleri yaratıcı endüstriler alanında çalışmak üzere bir araya getiren bir girişim. Program, yerel aktörler tarafından yürütülen kültürel endüstrilerin yaratıcı, ekonomik, sosyal potansiyelini geliştirmeyi amaçlıyor ve bu nedenle de UNESCO’nun kültürel çeşitlilik ideallerini destekliyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu