Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Fed’in para politikası kararı öncesinde Asya piyasalarında karışık bir seyrin hâkim olduğunu görmekteyiz. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,61, Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,94 ekside seyretmekte. Güney Kore’de kayıplar %1’in üzerinde; Japonya’da piyasalar bugün tatil nedeniyle kapalı. Bu sabah Çin’de açıklanan verilere göre Caixin hizmet PMI Ekim’de 53,8 puana yükseldi. Hafta sonu gelen imalat dışı resmi PMI önceki aya göre sektörün büyümesinde ivme kaybı yaşandığını işaret etmişti. Bugün piyasaları yoğun bir veri akışı beklemekte. Fed’in iki günlük Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından bugün açıklanacak para politikası kararı piyasalar açısından ek önem taşımakta. Zira Fed’in tapering ilanına ilişkin beklentiler bu aya yoğunlaşmış durumda. Varlık alımlarının hangi tempoda ve miktarda yapılacağı gibi detaylar piyasa tepkisi açısından belirleyici olabilir. Olası bir adımın küresel piyasalarda tamamen fiyatlanmamış olabileceğini düşünmekteyiz. Yurt içinde TÜİK Ekim ayına ilişkin TÜFE-ÜFE rakamlarını açıklayacak. Foreks anketinden çıkan medyan beklenti Ekim’de yıllık %20,18, aylık %2,61 artış olduğu yönünde. TÜFE Eylül’de yıllık %19,58, aylık %1,25 artmıştı. ylül’de C grubu çekirdek enflasyon yıllık %16,98, Yi-ÜFE yıllık %43,96, aylık %1,55 artmıştı.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endekslerinde değişen oranlarda ve yönlerde hareketler kaydedilerek karışık görünüm ortaya kondu. DAX Endeksi %0,94 ve CAC 40 Endeksi %0,49 oranında artarken FTSE 100 Endeksi %0,19’luk düşüş yaşadı. EUR/USD paritesi %0,22 düştü ve 1,158 seviyelerinde işlem gördü. IHS Markit verilerine göre Euro Bölgesi’nde imalat aktivitesi (İmalat PMI) Ekim’de 58,6’dan 58,3’e gerileyerek 8 ayın en düşük seviyesine indi. Buna karşın endeksin 50’nin üzerinde (Büyüme bölgesi) kalmaya devam etmesi sektörde büyümeyi işaret etmeyi sürdürdü. ABD tarafında endeksler paralel bir şekilde %0,40’a yakın artış kaydettiler. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 1,2 baz puanlık düşüş ile %1,547 seviyesine geriledi. Dolar Endeksi (DXY) %0,25’lik artış ile yeniden 94’ün üzerine çıktı. Emtia tarafında ise Brent petrol %0,75 düştü ve varil başına 84,1 USD seviyelerinde fiyatlandı. Ons altın, %0,30 değer kaybetti ve 1.790 USD’nin hemen altında işlem gördü.

BİST100 endeksi dün gün ortasından sonra gelen satışların etkisiyle %0,21’lik düşüş kaydetti. USD/TRY kuru %0,70 ve EUR/TRY kuru da %0,50 oranında artsa da kur tarafındaki yaklaşık 10 günlük yatay hareket sürmeye devam etti. Gram altın kurdan bulduğu destek ile %0,40 artarak 552 TL seviyesinde fiyatlandı. Türkiye İMSAD’ın açıkladığı verilere göre inşaat malzemesi sanayi üretimi Ağustos’ta yıllık bazda %15,6 arttı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre Ekim ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı yıllık bazda %40,1 daralma kaydetti.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu