Gündem

FX Piyasaları

USD/TRY: ABD’de işsizlik maaşı başvurularının salgın sonrası en düşük rakamları görmeye devam etmesinin yanı sıra özellikle Biden’ın, altyapı, eğitim, sağlık yatırımlarını canlandırmak üzere 6 trilyon dolarlık bir bütçe teklifi vermeye hazırlandığına yönelik haber akışı ile küresel piyasalarda pozitif bir hava hakim. Biden’ın bütçe teklifini bugün açıklaması bekleniyor. Öte yandan, söz konusu gelişmeler ABD on yıllık tahvil faizinin tekrar %1,60’ın üzerine çıkmasına neden olurken, Dolar’da henüz net bir güçlenme gözlenmiyor. Ancak, Dolar endeksinin (DXY) 90 seviyesinin üzerinde kalma eğilimi içerisinde olduğunu diğer taraftan izliyoruz. Şu aşamada, Dolar’daki pozisyonlanmalar ve yaşanan düşüşler dikkate alındığında, Dolar, ABD on yıllık tahvillerine paralel yükseliş gösterebilir. Bu kapsamda da, Asya hariç bugün Gelişmekte Olan Ülke para birimlerindeki baskı devam edebilir. Negatif ayrışan TL de haftanın son işlem gününde Dolar’daki potansiyel toparlanmadan etkilenebilir ki Dolar / TL tarihi zirvesine yakın hareket ediyor. Kurda teknik seviyelere bakıldığında, yukarıda 8,58 ve 8,65 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Aşağıda ise 8,48 ve 8,42 sıralı destekleri takip edilebilir. Veri tarafında bugün, ABD’de kişisel gelir ve harcamalar ile Fed’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği çekirdek PCE deflatörü öne çıkıyor.

EUR/USD: Özellikle Biden’ın bütçe paketi taslağına dair haber akışının haftanın son işlem gününde Dolar üzerinde etkili olabileceğini ve halihazırda %1,60’ın üzerine çıkan ABD on yıllık tahvil faizi ile birlikte Dolar’ın yükseliş eğiliminde olabileceğini düşünüyoruz. Bu çerçevede, paritede yaşanan yükselişi de dikkate aldığımızda EURUSD’da satıcılı bir seyir gözlemleyebiliriz. Teknik olarak da parite 1,2220 direncinin altında kalarak aylık ortalamasının bulunduğu 1,2140 desteğine kadar geri çekilebilir. Bu seviyenin altında bir sonraki destek ise 1,21 seviyesindeyken, paritede tekrar toparlanmanın görülmesi ve 1,2220 direncinin kırılması durumunda 1,2270 hedefe girebilir.

XAU/USD: Dün ABD’de açıklanan veriler takip edilirken, büyüme ilk çeyrekte yardım paketinin katkısıyla güçlü bir görünüm sergiledi. İşsizlik maaş başvurularındaki düşüş sürüyor. Diğer yandan, Biden’ın bütçe paketi taslağına dair haber akışı öne çıkmakta. Söz konusu gelişmelerle birlikte ABD on yıllık tahvil faizinde yükseliş gözlenirken, Dolar’ın da faizlere paralel hareket edebileceğini ve Dolar’ın bugün değer kazanabileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda da, değerli madende bu sabah görülen satıcılı görüntünün günün geri kalanında devam edebileceğini ve Ons Altın’ın 1.898 seviyesinin altında kalarak 1.873 desteğine kadar geri çekilebileceğini öngörüyoruz. Sonraki destek ise 1.864 seviyesinde. Diğer yandan, değerli madende tekrar toparlanma görülmesi ve 1.898 direncinin geçilmesi durumunda ise 1.912 seviyesi hedef olabilir.

 
FX Raporu’muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız…

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu