Gündem

Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri törenine katıldı

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

Araştırmaya devam eden her bilim insanının yanında olmaya devam edeceğiz.

Okul öncesi eğitime odaklandık, okul öncesi eğitim oranını %75’e kadar çıkardık.

Son iki yılda 159 öğrencimiz uluslararası organizasyonlarda ödül aldı.

Bu süreçte bilim insanlarımızı çocuklarımıza rol model olarak gösteriyor, düzenlediğimiz araştırma projesi yarışmaları, ulusal ve uluslararası bilim olimpiyatları ile çocuklarımızı bilim insanı olma ve girişimcilik konusunda geleceğe hazırlıyoruz.

Teknofest yarışmalarıyla gençlerimizi büyük bir heyecanla icat peşinde koşmaya teşvik ediyoruz. Dene yap teknoloji atölyelerinde genç yeteneklerimizi geleceğin mucit adayları olarak yükselen teknolojilerle buluşturuyoruz.

Bir ilmin sadece eyleme dönüşmesi yeterli değildir, gerekli olan faydalı hale gelmesidir.

Bilim ve teknolojik gücü güç olarak kullanan ülkeler var. Biz yeni teknolojiyi insanlık için kullanıyoruz.

TÜBİTAK 19 Türkiye Platformu ile adeta bir bilim seferberliği başlattı. Bu platformlardaki 436 araştırmacımız aşı ve ilaç geliştirme odaklı 17 proje yürütüyor.Dünyada klinik aşamaya geçen 3. aşı adayı olma potansiyeline sahip aşı adayıdır

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Amerika ve Çin’den sonra Covid-19 konusunda en çok projesi yürüten ülke durumdayız.

Uluslararası lider araştırmacılar programı vasıtasıyla 21 farklı ülkeden 127 üst düzey araştırmacı çalışmalarını Türkiye’ye taşıdı.

Bunlardan biri Fransa’nın ve dünyanın önde gelen araştırma kuruluşlarından birinde 36 yıldır temiz ve güvenli enerji konusunda çalışmalar yürüten Prof. Dr. İskender Gökalp hocamızdır.

Gidecek çok yolumuz, yapacak çok işimiz var. Sahip olduğumuz sinerji ve potansiyelin bizleri en kısa sürede hedeflerimize ulaştıracağına yürekten inanıyorum.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu