Gündem

Dervişoğlu’dan Bakan Kurum’a soru önergesi

İYİ Parti Grup Başkanvekili, İzmir Milletvekili D. Müsavat Dervişoğlu,’nun soru önergesini şöyle:

“İzmir Milletvekili İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat DERVİŞOĞLU Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM’un cevaplaması için verdiği soru önergesinde İzmir’in Gaziemir İlçesinde 1940 yılında kurulan ve 2007 yılında içerisinde tehlikeli atık ve radyoaktif madde tespit edilen fabrikanın durumunu sordu.

Dervişoğlu önergesinde, fabrika civarında bir koruma tedbirinin alınmadığını gözlemlediklerini belirterek bakanlığın bu konuda bir çalışması olup olmadığını ve çevre ve hayvan sağlığına olan zararlarının tespiti için ayrıca bir çalışma yapılıp yapılmayacağını sordu.

Ayrıca fabrika arazisinde, Türkiye’de kullanılmayan radyoaktif çubuklara rastlandığı iddialarına da değinen Dervişoğlu, eğer böyle bir madde gerçekten bulunduysa temininin hangi kurum tarafından sağlanmış olduğunun da cevaplanmasını istedi.

Dervişoğlu bu bağlamda şu soruları yöneltti;

  1. Arazide bulunan radyoaktif ve tehlikeli atıkların temizlenmesi için bakanlığınız tarafından yürütülen bir çalışmanız var mıdır?
  2. Yıllardır temizlenmeyen arazinin çevreye, halk sağlığına ve hayvanlara yönelik etkileri hakkında bir çalışma yapılmış mıdır ya da yapılacak mıdır?
  3. Fabrika sahibi hakkında çevre sağlığını tehdit etme suçundan gerekli işlemler yapılmış mıdır ve ceza kesilmiş midir?
  4. Fabrikada kullanıldığı iddia edilen ve Türkiye’de bulunmayan nükleer çubukların nereden ve nasıl gelmiştir? Getirilmesi için gerekli izni hangi kurum ya da kişiler vermiştir?”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu