Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Konseyi Başsavcılar Şurası’na video mesaj gönderdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Konseyi Başsavcılar Şurası’na video mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan video mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Bundan 12 yıl önce kurduğumuz Türk Konseyi, birlik ve beraberliğimizin sembollerinden biridir. 12 senelik süreç içinde kurumsallaşmasını tamamlayan Türk Konseyi’nin küresel ölçekteki itibarı da giderek yükseliyor.

Türk Konseyi yeni katılımlarla gücünü artırırken, bölgesel bir iş birliği formatından çıkıp uluslararası bir yapıya kavuşuyor. Konseyimizle iş birliği yapmak ve gözlemci olmak isteğini dile getiren ülkelerin sayısı da günden güne çoğalıyor.

Ülkelerimiz bir taraftan çok uluslu platformlarda vatandaşlarının hak ve çıkarlarını savunurken diğer taraftan da Türk dünyasını bir araya getiren yegane teşkilat olan Türk Keneşi’nin de dayanışmasını güçlendiriyor.

Özellikle son yıllarda şahit olduğumuz hadiseler; ticaretten ulaşıma, savunmadan sağlığa kadar her alanda yeni iş birliği yolları geliştirmemizin bizim için bir ihtiyaçtan öte zorunluluk olduğunu göstermiştir. Nitekim bu amaçla kısa süre önce ülkemizin ev sahipliğinde İstanbul’da yetkin isimlerin katılımıyla Türk Konseyi Medya Forumu’nu gerçekleştirdik.

Forum kapsamında yapılan tartışmalarla iletişim meselesinde güçlü ve zayıf yanlarımızı tespit etme imkanı bulduk. Ülkelerimizi hedef alan dezenformasyon kampanyalarıyla mücadelede ilgili birimlerimizin etkinliğini artıracak kritik kararlar aldık.

Medya formunun hemen akabinde bugün de Bakü’de Türk Konseyi Başsavcılar Şurası’nın hayata geçirilmesinin haklı gururunu yaşıyoruz.

Terörizm düzensiz göç, sınır aşan suçlar gibi bizi ve vatandaşlarımızı doğrudan etkileyen tehditlerin arttığı bir dönemde; yargı organlarımızın yeni diyalog zeminleri oluşturmalarına büyük önem veriyoruz.

Cumhuriyet başsavcılıklarımız arasındaki tecrübe ve bilgi paylaşımını artıracak iletişimi ve iş birliğini çok daha etkin hale getirecek bu tarihi adımın, bizi hedeflerimize daha da yaklaştıracağına inanıyoruz. Bu düşüncelerle Türk Konseyi Başsavcılar Şurası’nın hayırlı olmasını diliyor, Türk dünyasındaki tüm kardeşlerime mutluluk refah ve esenlik temenni ediyorum.”
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu