Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Göçebe kültürünün yaşatılmasında fayda görüyoruz

BURSA (İGFA) – Dünyanın en büyük geleneksel spor etkinliği olan ve daha önce 3 kez Kırgızistan’ın Çolpon Ata kentindeki Issık Kul gölü kıyısında yapılan Dünya Göçebe Oyunları’nın dördüncüsü, Bursa’nın İznik Gölü kıyısında başladı.

“Türkiye’nin mavi incisi İznik’ten spora, sanata, kültüre ortak geleceğimize gönül veren tüm kardeşlerime selamlarımı gönderiyorum” diyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 gün sürecek olan etkinliğin detaylarını paylaştı.

Pandemi dolayısıyla 2020 yılında yapılması gereken Göçebe Oyunları’nın bu yıla ertelenmek zorunda kaldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki yılda bir düzenli olarak sürekli gelişerek, renklenerek devam edecek Göçebe oyunları’na her türlü katkıyı yapmayı sürdüreceklerini kaydetti.

“İnsanlığın binlerce yılına damga vuran göçebe kültürünün yitip gitmesine rıza gösteremeyiz” diyen Erdoğan, “Göçebe kültürünün yaşatılmasında fayda görüyoruz. İstiklalimizin güvencesi olarak Toros dağlarında dumanı tüten yörük çadırını ifade ediyoruz. Pek çok deneyimi gençlerimize ve misafirlerimize yaşatacak olan oyunları düzenleyenleri tebrik ediyorum. Katılımcılara başarılar diliyorum. Dostlarımıza da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Atlı okçuluktan geleneksel okçuluğa, kökpar-kökbörü gibi geleneksel oyunlar katılımcılara büyük bir heyecan yaşatacak olan Göçebe Oyunları 2 Ekim’e kadar devam edecek.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
canlı casino siteleri
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -