Gündem

Çin’de online arabuluculuk sistemi iki yılda 300 kat artış gösterdi

Çin’de 2020 yılında 5,2 milyon anlaşmazlık çevrimiçi arabuluculuk platformu sayesinde yüzde 65 oranında bir başarı ile çözüme bağlandı. Yüksek Halk Mahkemesi, bu yolla çok yüksek sayıda insanın mahkemelere gitmek zorunda kalmamış olduğunu belirtiyor. Çevrimiçi platformda arabuluculuk talebi bu tür bir hizmetin başlatıldığı 2018 başından bu yana 300 kat arttı. Yüksek Halk Mahkemesi, söz konusu hizmetin çalışma süreleri içinde ortalama dakikada 66 talep aldığını da duyurdu.
 
Şimdiye değin ülkenin 3 bin 502 mahkemesinin hepsi internet platformundan arabuluculuk hizmeti verdi. Ayrıca Yüksek Halk Mahkemesi başvuru kabul bürosu şefi Qian Xiaochen, bu arada 32 bin 937 arabuluculuk organizmasının da devreye girerek toplam çevrimiçi arabulucu sayısını 165 bin 333 adede çıkardığını açıkladı. Bunların, üç yıl içinde 13 milyon 600 binden fazla anlaşmazlığı çözüme kavuşturmuş bulunduğu bildirildi.
 
Eldeki veriler Çin mahkemelerinin 2020 yılında 13,14 milyon takibi kabul ettiği ve bunun da 2019 yılına kıyasla yüzde 5,17 oranında bir azalmaya denk düştüğü açıklandı. Davadan önceki sonuç vermiş arabuluculuk girişimlerinin sayısı 2019’da 1,46 milyondan 220 yılında 4,24 milyona çıktı. 
 
Qian bu durumun, anlaşmazlıkların hukuki yollardan çözümlenmesi sürecinde söz konusu platformların ülke çapında kısmen daha önemli bir rol edinmesinden kaynaklandığını açıkladı. Platform yoluyla arabuluculuk en çok 30 gün içinde sonuca varmak zorunda. Bu gerçekleşmediği takdirde dava açılabiliyor. İstatistiksel veriler, bir ihtilafın bu yolla çözüm bulması için ortalama 23,33 gün gerektiğini gösteriyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu