Gündem

Çin’de her gün kısa video izleyerek en az 1 saat geçirenlerin oranı yüzde 60

China Youth Daily tarafından yürütülen yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, ankete katılanların %60’ı günde ortalama bir saatten daha fazla zamanı kısa videolar izleyerek geçiriyor. Katılımcıların %11’i ise gün içerisinde 3 saatten daha fazla, kısa video izliyor.
 
Anket bağlamında kendisine soru yöneltilen 2 bin 17 kişinin yüzde 74,2’si kısa videolar izleyerek çok fazla vakit geçirmemek için akıllıca bir süre kullanımının gerekli olduğunu belirtti.
 
Çin Sosyal Bilimler Akademisi’ne bağlı Gazetecilik Çalışmaları Enstitütü’nden araştırmacı Bayan Yang Binyan, kısa videoların bir tür bağımlılık yaratabileceğini, çünkü sosyal medyanın video biter bitmez hemen benzer bir video daha önerdiğini belirtti. Ayrıca Yang sıklıkla günlük yaşamdan belirli kesitler sunan kısa videoların, izleyende bir tür sosyal bağlantısallık duygusu yarattığını da görüşlerine ekledi.
 
Toplamda araştırmaya katılanların yüzde 73,7’lik bir oranı internet kullanıcılarının, sürekli kısa videolara bakma alışkanlığını bırakmak için örneğin açık havada gerçekleştirilen çevrim dışı etkinliklere daha çok katılmalarının gerekliliğini vurguladı. Katılanların yüzde 50,8 kadarı da, çevrimiçi platformların, bu türden bir bağımlılığı engellemeye yönelik bir sistem benimsemelerinin uygun olacağını ileri sürdü. 

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu