Gündem

Çin’de 2020 yılında, 467 milyon edebi eser online okundu

Çin Yazarlar Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre, 2020 yılında toplam 467 milyon Çinli’nin edebi yapıtları internetten okuduğunu ortaya çıkardı. Chongqing Belediyesi tarafından düzenlenen bir online edebiyat forumu çerçevesinde yayımlanan 2020 Çin Edebiyatı Çerçeve Bildirisi’nde, geçen yıl sonu itibarıyla yaklaşık 28 milyon Çin edebi eserinin çevrimiçi yayına sokulmuş bulunduğu açıklandı.
 
Söz konusu bildiri/rapora göre, bunlar arasında Kovid-19’un toplumsal etkileri, sağlık hizmetleri ve yoksulluğun ortadan kaldırılması gibi konulardaki gerçekçi yapıtlar geçen yıl önemli bir yer tutuyordu. Bu türden eserler, çevrimiçine geçen yıl yeni giren iki milyondan fazla yapıt arasında yüzde 60 kadar bir oranı oluşturuyordu.
 
Yıllık sektör raporuna göre çevrimiçi Çin edebiyatı 2020 yılında yurt dışında da çok yer aldı. Nitekim 2020 yılında 10 bini aşkın sayıda edebi eser dünya piyasalarına çıktı ve 100 milyondan fazla yabancı okur tarafından okundu.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu