Gündem

Çin teknoloji devi, Geely ile Tesla’ya meydan okumaya hazırlanıyor

Çin internet şirketi Baidu ile otomobil yapımcısı Geely’nin elektrikli otomobil üretimi amacıyla bir anlaşma yaptıklarına ilişkin CNBC haberi her iki firma tarafından da teyit edildi. Bu yeni özerk girişim bünyesinde Geely araçların üretiminden sorumlu olurken, Baidu da üretimin bilgisayar ve teknoloji bölümünü üstlenecek.
 
Beijing’de yerleşik olan Baidu yeni şirketin çoğunluk hisselerinin sahibi olacak; Geely ise elinde azınlığı oluşturan payı bulunduracak. Yeni girişim elektrikli otomobil piyasasının bir bölümünü ele geçirmeyi umuyor ve aralık ayında teslimatlarını artırmış bulunan yerli elektrikli araç yapımcılarından Nio, Li Auto ve Xpeng Motors’a rakip olmakla kalmayıp geçen yıl Çin’de bir fabrika açan Amerikan firması Tesla’ya da meydan okuyor.  
 
Çin’de bir fabrika açmak Tesla için kurulduğundan bu yana en önemli başarısı olmuştu. Pandeminin yol açtığı ekonomik krize karşın yatırımcılar Tesla’nın sahibi Elon Musk’a güvenmiş ve Musk’ın serveti de sekize katlanmıştı. Musk, 2021 başında 200 milyar dolarla dünyanın en zengin insanı konumuna gelmişti. 
 
Yeni kurulan şirketin, 2020 yılında Çin’de 120 bin araç satmış olan Tesla’nın konumunu da değiştirme potansiyeli taşıdığı görüşünü paylaşan gözlemciler var.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu