Gündem

Çin Dışişleri Bakanı’ndan Filistin-İsrail gerginliği açıklaması

Wang Yi dün Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi’yle yaptığı telefon görüşmesinde, Çin’in Filistin-İsrail çatışmaları hakkındaki tutumunu şöyle açıkladı:

“Durumun kötüleşmesinin kaynağında Filistin sorununun uzun vadede adil şekilde çözülememesi yatıyor. Gerçekler, Filistin sorununun adil şekilde çözülememesi durumunda, Filistin ile İsrail arasında ve Ortadoğu bölgesinde barışın asıl anlamda gerçekleştirilemeyeceğini kanıtladı.

Şu an en ivedi görev ateşkes uygulanması ve şiddet girişimlerinin durdurulmasıdır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, gerginliğin bir an önce gevşemesini hızlandırmaktan sorumludur. Güvenlik Konseyi’ne üye bütün ülkelere sorumluluk üstlenerek, bölgenin barışı ile güvenliğini savunmak için çaba gösterme çağrısında bulunuyoruz.

Filistin sorununu çözecek tek yol, iki devletli çözümün hayata geçirilmesidir. Çin’e göre, Güvenlik Konseyi iki devletli çözümü tekrar teyit ederek, Filistin ve İsrail’in söz konusu çözüm temelinde barış görüşmelerini bir an önce başlatmasını hızlandırmalı. Çin, Filistin halkının meşru hak ve çıkarlarını bir kez daha kazanma yönündeki adil davasını, mevcut sorunun siyasi diyalog yoluyla adil bir şekilde çözülmesini ve BM, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bu konuda yapıcı rol oynamasını kararlılıkla desteklemeye devam edecek.”

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu