Gündem

Bulgaristan vatandaşı nasıl olunur, işlemler nasıl yürütülür?

Bulgaristan vatandaşı nasıl olunur?

Vatandaşlık, Tercüme ve Yabancılar Şubesi çalışanı Fatma Kaya ile vatandaşlık, oturum, sağlık sigortası, vize, tercüme, şirket kuruluşunu ve ticaret temsilcilik kuruluşu işlemlerini konuştuk.

Fatma Kaya, Bulgaristan vatandaşlığına geçmek için koşulların ve sürecin nasıl olacağına dair prosedürlerle ilgili şu bilgileri paylaştı;

Bulgaristan vatandaşlığına geçmek için koşulların ve sürecin nasıl olacağına dair prosedür, ülkenin vatandaşlık kanununda ve bu kanunun yönetmeliklerinde düzenlenmiştir. Vatandaşlığa başvurulabilmek için önce gerekli şartları yerine getirmek gerekir.

Vatandaşlık başvurularını kabul etme ve takip yetkisi sadece Bulgaristan Cumhuriyeti Vatandaşlık Genel Müdürlüğündedir. Bulgaristan Adalet Bakanlığına bağlı olan bu birimde vatandaşlık işlemleri yürütülür.

Bulgar vatandaşı nasıl olunur, sorusunun pek çok yanıtı ve alternatif yöntemi vardır, genel başlıklarla sıralanacak olursa vatandaşlığa başvuru hakkı elde etmek için;

1)-Bulgaristan etnik kökenine sahip olanlar için ülkede geçirilmesi gereken ikamet süresi ve dil şartı aranmaz. Kişi eğer Bulgar soyuna sahip olduğunu kanıtlarsa kanıt olarak sunduğu belgelere ek birkaç evrakla vatandaşlığa başvuru hakkı kazanır.

2)-Bulgar vatandaşı anne ya da babaya sahip olan çocuklar ebeveyn üzerinden vatandaşlık başvuru yapabilir. Ebeveynlerden biri çocuk doğduktan sonraki bir zaman diliminde vatandaşlık kazanmışsa çocuğun da doğrudan ikamet ve dil şartı aranmaksızın vatandaşlığa başvurma hakkı vardır.

3)-Bulgar vatandaşı bir kişiyle yapılan evlilik sonucunda Türk eş önce Türkiye’de bulunan Bulgar diplomatik temsilciliklerinden d vize başvurusu yapar. Ardından aldığı d vize ile ülkeye giderek Yabancılar Şubesinden oturum kartına başvurur. Gerekli prosedürler yerine getirildiğinde oturum kartını teslim alır ve her yıl oturum kartını yenileyerek ülkede ikamet süresini doldurur. Bu süre sonrasında gerekli mülakatları ve dil sınavlarını geçerse vatandaşlık için başvuru hakkı kazanır. Tüm süreç başarıyla tamamlansa bile kişinin Bulgar vatandaşlığına geçeceğinin bir garantisi olmamaktadır.

4)-Vatandaşlık için başvuru hakkı kazanmanın bir diğer yolu ülkeye belli miktarda yatırım yapmaktır. 512 bin Euro devlet tahvil bonosu alarak ülkede süresiz oturum iznine sahip olunabilir. Bunun için yatırım yapıldığını gösteren yatırımcı sertifikası ve gerekli diğer belgeler hazırlanarak Türkiye’de Bulgar Konsolosluklarına d vize için başvuru yapmak gerekir. Alınan d vize ile ülkeye gittikten sonra oturum kartı için başvurulur. Süresiz oturumun 5. Yılında ise kişi artık vatandaşlığa başvurmaya hak kazanır.

5)-Yasal düzenlemelerde belirtilen süre boyunca ilgili ülkede ikamet ettikten sonra süresiz oturuma başvuran kişiler ardından vatandaşlık için başvuru hakkı kazanır. Bu süreler ise kişinin ikamet statüsüne göre yani neye istinaden oturum izni talep ettiğine göre 1, 3 ya da 5 yıl olabilir

6)-İstisnai olarak Bulgar vatandaşlığı kazanmak için, ülkeye büyük oranda yarar sağlama şartı aranır. Üstün başarı gösteren sanatçılar, bilim insanları, akademisyenler, ülkeye yüksek meblağlarda ihracat yapan kişiler ya da sporcular bakan ya da müsteşar teklifi ile vatandaşlık başvurusu yapmaya hak kazanabilir. Bu durumlarda dil şartı ya da ikamet şartı aranmaz.

7)-Eski Bulgar göçmenlerinin vatandaşlık kazanımları da göç edilen yıla göre farklılık gösterir. Bazı tarihlerde göç etmiş kişiler vatandaşlıklarını hemen alırken bazı tarihlerde göç eden kişiler daha uzun bir süreçte vatandaşlığını geri alır. 29 Mart 1948 ile 22 Kasım 1950 tarihleri arasında ülkeden göç ettirilmiş kişilerin vatandaşlıklarının korunduğu Bulgaristan Cumhuriyeti Adalet ve Avrupa Hukuk Uyumu Bakanlığı Emri ile belirtilmiştir. Ancak kesin sonuç için Adalet Bakanlığından vatandaşlık tespiti yapılmalıdır.

1989 ve sonrasında Türkiye’ye göç etmiş kişiler kısa yoldan vatandaşlıklarını geri almaktadır. Bu kişiler zaten vatandaşlıktan çıkarılmadıkları için direkt olarak pasaport ve liçna karta başvurusu yapabilirler. Bulgaristan Adalet Bakanlığından vatandaşlık sorgulaması yapılmasına gerek yoktur. Pasaport ve liçna karta için kişi, ya Türkiye’de dört farklı şehirde bulunan Bulgar diplomatik misyonlara başvuruda bulunmalı ya da pasavan alarak ilgili ülkeye gitmeli ve işlemlerini orada tamamlamalıdır. Her iki yolla da başvuru yapılabilir.

1938, 1951, 1968 ve 1978 yıllarında göç etmiş kişiler için vatandaşlıklarını geri alma süreci biraz daha uzun olabilmektedir. Ancak bunun net olarak görülebilmesi için ilgili ülkenin Adalet Bakanlığında vatandaşlık sorgulamasının yapılması gerekir. Sorgulama sonrasında göç eden kişiye dair ‘vatandaşıdır’ ya da vatandaşlığı yoktur’ cevapları gelebilir.

Vatandaşlık Sorgulaması Sonrasında ‘Vatandaşıdır’ Yanıtı Gelirse

Türkiye’ye göç eden kişi için yapılan sorgulamadan ‘vatandaşıdır’ cevabı çıkarsa kişi hayatta olsun ya da olması alt soyları (çocukları/kızı ve oğlu) vatandaşlık için başvuru hakkı kazanır. Göç eden kişi hayattaysa 3 ay gibi kısa bir sürede pasaport ve liçna kartını alır ve ardından da önce çocukları sonra da torunları başvuru yapabilir.

Vatandaşlık Sorgulaması Sonrasında ‘Vatandaşlığı Yoktur’ Yanıtı Gelirse

Göç eden kişi için yapılan sorgulamadan ‘vatandaşlığı yoktur’ cevabı çıkar ve göç eden kişi artık hayatta değilse alt soyları vatandaşlık başvuru hakkını kaybeder. Çünkü Bulgaristan vatandaşlığı tek bir kuşaktan diğerine aktarılır, aradaki dikey sıralama bozulursa vatandaşlık hakkı kaybolur.

Göç eden kişi halen hayatta ise bu sonuç çıktığında önce kendi vatandaşlığını almalıdır. Bunu da d vize alıp ülkeye giderek, oturum kartına başvurarak yapabilir. Ülkede 3 yıl oturumunu yenilerse 3. yılın sonunda vatandaşlık için başvuru hakkı kazanır. Vatandaşlığını alınca önce çocukları, ardından da torunları vatandaşlık hakkı kazanır. Göç eden kişiden toruna doğrudan vatandaşlık aktarılamaz.

Bulgaristan vatandaşı nasıl olunur sorularına yönelik olarak derlenen yazıya ek olarak Bulgar vatandaşlığı için olmazsa olmaz koşullar da bulunmaktadır.

Bu koşullar;

Başvuru sahibi Türkiye ya da Bulgaristan’da herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmalıdır.
Başvuru için 18 yaşından büyük olmalıdır. (Eğer kişi Bulgar vatandaşı anne ya da babaya sahip değilse)
Bulgar diline hakim olduğunu gösteren belgeye sahip olmalıdır. (Her başvuru için zorunlu bir şart değildir)
Bulgaristan’da kendi geçimini sağlayacak bir işe sahip olmalıdır.

2011 yılından bu yana bu işlemlerde destek sağlıyorum;

Evlilik onayı ve çocuklar için EGN (Bulgaristan vatandaşlık numarası) alma işlemi

Emeklilik işlemleri emeklilikten oturma alma

Türkiye’de doğan çocuklar için Bulgaristan pasaportu çıkartılması

Evliliğin Bulgaristanda onaylatılması

Evlilikten dolayı D tipi vize

1989 ve sonraki tarihlerde Türkiye’ye göç edenlerin Bulgaristan pasaportlarının çıkartılması veya süre uzatımı

1978 ve öncesi Türkiye’ye göç edenlerin vatandaşlık başvurusu

Bulgaristan’da 5 yıldan fazla oturumu olan kişiye 5 yıllık süresiz oturum alma işlemleri
Yabancılar Şubesınde Mülâkat İşlemleri
• Oturum işlemleri;
• Sağlık sigortası;
• Vize işlemleri;
• Tercüme işlemleri /APOSTİL/;
• Yabancılar şubesindeki tüm işlemler;
• Şirket kuruluşu;
• Ticaret temsilcilik kuruluşu;
• Evrak doldurma işlemleri;

https://www.facebook.com/Bulgaristan-Vatanda%C5%9Fl%C4%B1k-i%C5%9Flemleri-103919845069965/

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu