Gündem

BİST100 endeksi

Geçtiğimiz işlem günü küresel piyasalarda sakin bir görünüm hakimdi. Piyasalarda yön arayışı sürdü.
Coronavirüs salgınında vaka sayılarının azalması, aşılamanın hızlanması ve tedbirlerin hafifletilmesinin ardından ekonomilerdeki toparlanma ve artan enflasyon endişeleri para politikalarına ilişkin belirsizliğe neden olmaya devam ediyor. Salı günkü sert satışların ardından Çarşamba günü gelen tepki bankacılık sektörü önderliğinde endeks kayıplarını azalttı.

Dün ise BİST100 endeksi ABD vadelilere paralel %0,04 artışla 1.426 seviyesinden başlangıç yaptı. Günün ilk yarısı yatay seviyede geçen endekse, Dolar / TL’nin de 8,50’lere kadar yükselmesiyle günün ikinci yarısında sert satışlar geldi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %2,50’ye yakın yükseldiği ve dolar endeksinin 90,0 seviyesinin üzerinde çıktığı görüldü. Endeks  günü %0,84 oranında düşüşle  1.415 seviyesinden tamamladı. Elektrik sektörü payları %1,31 oranında değer kazanırken, spor sektörü payları %4,40 oranında değer kaybetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda Partisinin Toplantısında konuştu. Konuşmasında “Sadece 3 yeni kuyuda petrol keşfettik” sözlerini kullandı.

TCMB tarafından haftalık olarak yayımlanan verilere göre geçen hafta yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 216 milyon dolar artarak 227,7 milyar dolara yükseldi. Yabancı Yatırımcılar geçen hafta net 175 milyon dolar tahvil, 51 milyon dolar hisse aldı.

Seans içerisinde Dünya Bankası yetkilisinden Türkiye hakkında yorumlar geldi. Dünya Bankası Yetkilisi, ‘’Türkiye’nin ekonomik görünümünü çok belirsiz, görünüm para politikasının ve virüs kontrol önlemlerine bağlı olduğunu, Türkiye’nin ABD’deki sıkılaşma da dahil olmak üzere dış şoklardan kaçınması için para politikasının sağlam olması gerekliliğini’’ bildirdi.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları verileri,  ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısının 21 Mayıs’ta biten haftada önceki haftaya kıyasla 38.000 kişi azalarak, 444.000 kişiden, 406.000 kişiye geriledi. Beklentiler ise 425.000 düzeyindeydi.

ABD Ticaret Bakanlığı, 2021 yılı Ocak – Mart dönemine ait GSYH verisine ilişkin ikinci tahminleri açıkladı. Buna göre, ABD’de GSYH yılın ilk çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak %6,4 arttı. Beklenti %6,5 büyümesi yönündeydi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu