Gündem

Beijing havadaki zararlı partiküllerin yoğunluğunu son beş yılda yüzde 53 azalttı

Beijing, son beş yıl içinde PM2,5 olarak anılan zararlı partiküllerin yoğunluğunu yüzde 53 oranında düşürdü. Kentin yerel yöneticileri, 23 Ocak Cumartesi günü, 13. Beş Yıllık Plan süresi (2015-2020) için saptanmış hedefe böylece ulaşılmış olduğunu açıkladı. 
 
Kentin PM2,5 yoğunluğu bu durumda, 2020 yılında 2015 yılına kıyasla %50’den fazla azaltılarak Beijing-Tianjin-Hebei bölgesinin ve çevredeki bölgelerin en çarpıcı PM2,5 düşüşü sağlanmış oldu. 
 
Başkentte ortalama PM2,5 yoğunluğu, 2020 yılında metreküp başına 38 mikrogram oldu. Bir önceki yıla kıyasla yüzde 9,5 oranında azalan zararlı partiküller, verilerin ilk defa toplanmaya başlandığı 2013 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi.
 
Aynı dönemde Beijing, gayrı safi yurtiçi hasıla birimi (GSYİH) başına karbon dioksit emisyonunu da yüzde 23 oranında azalttı. Kent, önümüzdeki beş yıl içinde sahip olduğu yeşil alanları artırmak amacıyla 2021 yılında 10 bin hektarlık bir alanda ağaçlandırma yapmayı planlıyor.
 
Beijing yetkilileri, hava kirlenmesinin kontrolünü sağlamak amacıyla bölgesel işbirliğini ilerletme ve kabon dioksit emisyonlarını ve PM2,5 ve ozon gibi kirleticilerin yoğunluğunu 2021’de daha da azaltma vaadinde bulundular.

Kaynak:Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu