Gündem

Bakan Pakdemirli: Tarımsal ihracatımız 20,7 milyar dolara ulaştı

Konuşmasına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını ileterek başlayan Bakan Pakdemirli, “Sizin ve ailenizin Ramazan Bayramını içtenlikle tebrik ediyor; sağlıkla, esenlikle daha nice bayramlara ulaşmanızı diliyorum.” dedi.

Bakan Pakdemirli, salgının yol açtığı sıkıntılar ve Mescid-i Aksa’da yaşanan İsrail vahşetinden dolayı Ramazan Bayramını buruk bir şekilde yaşadıklarını dile getirdi.

ÇOCUKLARIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ BİR BAYRAMI, AKIL DA, RUH DA KABUL EDEMEZ

Bugünlerde, bütün bir dünya olarak; insanlık onurunun çiğnendiği, dinî hassasiyetlerimizin örselendiği ve hiçe sayıldığı günleri yaşıyoruz” diyen Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Bildiğiniz gibi Kudüs; Davud Peygamber’in fethettiği, Süleyman Peygamber’in şekillendirdiği, Hz. İsa’nın göğe, Hz. Muhammed’in Mirac’a yükseldiği yerdir. Yani Kudüs, bütün insanlığın göz bebeğidir. Bizim dinimizde; Mekke ve Medine’ye bir alternatif olmadığı gibi, Kudüs’ün de başka bir alternatifi yoktur.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, devletçe, milletçe bu davaya sahip çıkmaya devam edeceğiz. Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Türkiye’nin duruşu; bütün dünya liderlerine ve devletlerine örnek olacak niteliktedir. Zulüm nereden, kimden gelirse gelsin; çocukların ​öldürüldüğü bir bayramı, akıl da, ruh da kabul edemez. Bugün 1 milyar 700 milyon Müslümanın gözü de, kalbi de, ümidi de Türkiye’de. Bu nedenle her birimizin sorumluluğu çok büyük.”

TARIMSAL DESTEĞİ YÜZDE 65 ARTIŞLA 24 MİLYAR LİRAYA ÇIKARDIK

Ülke ve dünya gündeminin yoğunluğuna rağmen Bakanlık olarak çalışmalarına hiç ara vermeden devam ettiklerini belirten Pakdemirli, “Hamdolsun, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin vermiş olduğu enerji ve ortaya koyduğu hızlı organize olma yeteneği ile son 3 yılda, tarımsal desteği yüzde 65 artışla 24 Milyar liraya çıkardık.” İfadesini kullandı.

TARIMSAL İHRACATIMIZ 20,7 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Geçen yıl pandemi, meteorolojik kuraklık ve küresel ısınmanın etkilerine rağmen 126 milyon tonu aşan bitkisel üretim miktarıyla Cumhuriyet tarihi rekoru kırdıklarının altını çizen Pakdemirli, “Büyükbaş hayvan varlığımızı 2020 yılında; 18,2 milyona çıkartarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Küçükbaş varlığımızı ise 54,1 milyon başa çıkartarak son 30 yıldaki en yüksek rakamına ulaştık. Tarım sektörümüzün ihracatı yüzde 5 artışla 20,7 milyar Dolara, dış ticaret fazlamız ise yaklaşık yüzde 10 artışla 5,5 milyar Dolara yükseldi.” şeklinde konuştu.

MANİSA’YA SON 19 YILDA 11,4 MİLYAR LİRA TARIMSAL DESTEK ÖDEDİK

Bakan Pakdemirli, 13 milyar Liralık tarımsal üretim değeri ile Türkiye’de 9. sırada yer alan Manisa’ya son 19 yılda 11,4 milyar Lira tarımsal destek ödediklerini ve yatırım yaptıklarını söyledi.

Türkiye’deki sofralık zeytinin yüzde 21’inin Akhisar’da, Manisa’da üretildiğini kaydeden Bakan Pakdemirli, zeytin üreticilerinin hep yanında olduklarını belirterek, “Dane zeytini, 2019’da Cumhuriyet tarihinde ilk kez pirim desteği kapsamına aldık. Kilogram başına 15 kuruş destek veriyoruz.” Dedi.

Kuru üzüm üretiminin yüzde 85’inin, ihracatının da tamamına yakınının Manisa’dan yapıldığını dile getiren Pakdemirli, kuru üzüm üreticilerini piyasaya ezdirmediklerini, son 3 yılda, TMO üzerinden kuru üzümde müdahale alımı yaparak üreticilerin alın terini yerde bırakmadıklarını söyledi.

Türkiye’deki tütünün yüzde 23’ünün Manisa’da yetiştirildiğini ifade eden Pakdemirli, geçen yıl yaptıkları yasal düzenleme ile tütün mamullerinde en az yüzde 30 oranında Türkiye’de üretilen tütünleri kullanma şartı getirdiklerini ve böylece, Manisa’da yerli tütün üretiminin artmasına, tütün üreticisinin daha fazla kazanmasına katkı sağlayacaklarını dile getirdi.

Bakan Pakdemirli, kırsal kalkınma kapsamında ise Manisa’da yaklaşık 1.500 projeye, yaklaşık 278 Milyon Lira hibe sağladıklarını, bu yatırımlarla 6 bin 500 kişiye istihdam oluşturduklarını, Tarım Sigortaları kapsamında da 1,1 Milyon Lira pirim desteği ve 1 Milyar Lira hasar tazminatı ödediklerini söyledi.

Manisa’ya son 3 yılda 67 milyon Liralık ormancılık yatırımı yaptıklarını belirten Pakdemirli, “Bu dönemde, 44,6 milyon fidanı toprakla buluşturduk. 15,5 Milyon Lira ORKÖY desteği sağladık. Sulamada ise 4 baraj, 2 gölet, 10 sulama tesisi, 7 taşkın tesisini ve 4 yer altı depolaması olmak üzere toplam 27 tesisi hizmete aldık. Su toplama tesislerimizde 3,5 Milyon m3 suyu depoladık. 82.500 dekar araziye sulama suyu verilmesini sağladık.” Dedi.

2023 SEÇİMLERİ, TARİHİ BİR SEÇİM OLACAK

AK Parti olarak her zaman halka rağmen değil, halk için siyaset yaptıklarını ve tarımdan sanayiye, eğitimden sağlığa her alanda yepyeni bir Türkiye inşa ettiklerini altını çizen Pakdemirli, “2023 seçimleri, ülkemizin kuruluşunun 100. yılına denk gelen, tarihi bir seçim olacak! Bu seçim, milletimizin geleceğini, vatanımızın istiklalini ve istikbalini belirleyecek olan bir seçim olacak! Bu seçim, çocuklarımızın, torunlarımızın yaşamını belirleyen hayati ve tarihi bir seçim olacak! 19 yıldır yazdığımız başarı hikâyesini bütün vatandaşlarımıza, kapı kapı gezerek anlatmalıyız.” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu