Gündem

Avatar’a esin kaynağı olan muhteşem manzaralı 326 metrelik asansör

Çin’in Zhangjiajie doğal parkında dünyanın dikey olarak en uzun asansörü (326 metre) James Cameron’un filmini izleyenlere tüylerini ürperten manzaralar sunuyor. Merkez Çin’de bulunan Zhangjiajie orman içi doğal parktaki 326 metre yüksekliğindeki asansör, sağladığı olağanüstü ve aynı zamanda ürkütücü doğa manzaralarıyla film yapımcısı James Cameron’u esinlendirmiş.
 
Bir yanıyla uçuruma dayanan madeni bir kafes-yapı içinde üç tane kabinin cam duvarlarından görülen panoramik manzaralar, turistler için 88 saniyelik bir dikey seyahat çok çekici kılıyor. İniş-çıkış, saniyede en çok 5 metrelik bir hızla gerçekleşiyor. 2002 yılında açılmış olan Bailong (Yüz Canavar) adlı asansör, dağlık Hunan eyaletinde bulunuyor ve 2015’ten bu yana Guinness Rekorlar Kitabı’nda “dünyanın bir mekan dışında bulunan en yüksek asansörü” olarak yer alıyor.  


 
Öte yandan, asansörün bulunduğu 26 bin hektarlık bir alana yayılmış Wulingyuan bölgesi, Unesco tarafından 1992’de “dünya mirası” kategorisine alındı. Adı geçen bölgede, çoğunun yüksekliği 200 metreyi geçen 3 bin kadar kuvars kaya var. Bu doğal site, dünyanın geniş izleyici kitleleri tarafından ise yapımcı James Cameron’un 2009’da kameraya aldığı ve gişe rekorları kıran “Avatar” filminde gösterilmesiyle keşfedilmişti.  
 
Asansör tesisinin yöneticisi olan Liu Jie, asansörün, yörenin dikey topografyasında mesafeleri aşmanın tek yolu asansör olduğu için inşa edildiğini açıklıyor. Liu, asansör yapılmadan önce bu bölgede yer değiştirmek için sadece sınırlı kapasiteli bir teleferik olduğunu; bunun ise turistlerin ya uzun süreler beklemeyi göze almalarını ya da tırmanarak çıkmaları gerektirdiğini belirtiyor. 
 

 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu