Gündem

Altın 1900 Dolar/Onsun üzerinde

Altın dünkü seansta 1900 dolar/ons seviyesinin üzerini kaydederek, 5 ayın en yüksek seviyesini gördü. Dünkü seansa altın 1880 dolar/ons seviyesinden başlarken, seans boyu pozitif bir trend içerisinde hareket etti. Asıl hareketini ise ABD seansının açılışıyla birlikte yapan sarı maden, 1900 dolar/ons seviyesine kadar uzandı. ABD’de açıklanan konut fiyatlarındaki Mart ayındaki yükseliş yüzde 13.2 ulaşmasıyla 2005 yılından beri en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Bu veriyle birlikte enflasyon üzerindeki artış işaret edilirken, altını öne çıkartan bir gelişme oldu. Enflasyondan korunma aracı olarak bilinen altın, böyle bir ortamda öne çıkmaya devam ediyor. Dünkü seansı 1899 dolar/onstan tamamlayan sarı maden, önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1 kazanç yazmış oldu.

Gümüş ise 27,77 dolar/ons seviyesinden seansa başlarken, günlük kazancı altını aşamasa da günü artıda kapatmayı başardı. Seansı 28 dolar/ons seviyesinden kapatan beyaz maden, günü yüzde 0,8’lik kazançla tamamlamış oldu. 

Platin de günü yeşilde kapatmayı başarırken günün en çok değer kazanan kıymetli madeni olarak öne çıktı. 1178 dolar/ons seviyesinden seansa giriş yapan platin, seansı 1196 dolar/ons seviyesinden seansı tamamladı ve yüzde 1,5 kazancı hanesine yazdı.

Paladyum 2735 dolar/ons seviyesinden seansa başladıktan sonra, seans boyu pozitif bir seyir içerisinde hareket etti. 2773 dolar/onstan seansı tamamlayan paladyum, günü yüzde 1,4 kazancı hanesine yazdı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta satıcıların iştahlı olması dolayısıyla altın işlemleri dünya fiyatlarının altında 1 dolar/onla gerçekleşirken, Borsa İstanbul’da işlem hacminde zayıflık görüldü. Toplamada 740 kg altın, 6.398 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak TROY PRECIOUS METALS TRADE INC.
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu