Ekonomi

Yellen’ın bugün yapacağı konuşma piyasalar açısından önemli olacak

Piyasa Gündemi

Avrupa ve ABD’de vaka ve kayıp sayıları rekor seviyelere ulaşırken, bu durum salgın kaynaklı endişeleri ve tedbirleri gündemde tutmaya devam ediyor. ABD’nin Hazine Bakanı adayı Janet Yellen’ın, Senato’da bugün yapacağı konuşma piyasaların yakın takibinde yer alacaktır. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB’yle ilişkilerde daha pozitif atmosfer içinde olduklarını ifade ederken, yeni haftada yurt içi piyasalarda olumlu hava ve fiyatlama güç kazandı.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    10:00 Almanya – TÜFE Önem: Orta
•    13:00 Euro Bölgesi – ZEW Ekonomik Güven Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Salgın kaynaklı endişelere bağlı olarak son günlerde küresel hisse piyasalarında zayıf bir görünüm etkili olurken, yeni haftanın ilk işlem gününde de dalgalı fiyatlama devam etti. BIST-100 Endeksi ise otomotiv ve demir – çelik sektörü öncülüğünde başlayan yükselişin genele yayılmasıyla günü %2,12’lik güçlü bir yükselişle 1.556,77 puandan tamamladı. ABD borsaları dün tatil nedeniyle işlem görmezken, ABD vadelilerinde bu sabah alımların etkili olduğu izleniyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,49 – 7,50 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,47’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün yurtdışı piyasalardaki negatif görünümün etkisi ile güne satıcılı başlayan BIST 100’de son dönemde sıklıkla bahsettiğimiz yükselen trend test edildi ve buradan tepki alımları geldi. Devamında ise yurtdışı piyasalardan ayrışan BIST 100’de genele yayılan alımlar hız kazandı ve endeks günü geçtiğimiz haftaki kapanış bazlı zirvelerine yakın tamamladı. Endeksteki bu sert ayrışmaya karşın işlem hacminin görece düşük kalması dikkat çekti. Bugün gün içinde izleyeceğimiz ilk destek 1.545 civarı olacak. Buranın altında 1.525 ve devamında trend desteği olarak 1.515 civarı izlenecek. Yukarı yönlü hareketlerde ise zirvenin bulunduğu 1.568 izleyeceğimiz ilk seviye. Buranın üzerinde kapanışlar alımları hızlandırabilir.  

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu