Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Şubat vadeli endeks kontratı dün 1604,50 ve 1664 puanları arasında dalgalanarak günü %2,23’lük düşüşle 1620,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Salı gününe küresel taraftaki olumlu seyrin etkisiyle ay içi zirvelerini test ederek başlayan vadeli kontrat, devamında kar satışlarıyla kazançlarını geri verdi. Öğleden sonra TL varlıklarda düzeltme hareketlerinin hızlanmasıyla kontrat günü sert düşüşle noktaladı. Bugün öğleden sonra ABD’de açıklanacak yoğun veri akışı takip edilecek. Kontratın güne yataya bir seyirle başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1625 seviyesinin üzerinde 1637-1640 bölgesi ve 1648 seviyesi direnç noktaları olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise ilk destek 1615 seviyesinde oluşacak olup altında 1600-1604 bölgesi ve 1590 seviyeleri önem kazanacaktır.

Dolar/TL Yakın Vade

Şubat vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,9257 ve 7,0500 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,72’lik yükselişle 7,0276 seviyesinden tamamladı. Salı gününe TL’deki güçlü performansın devam etmesi ile yılın en düşük seviyelerini tazeleyerek başlayan yakın vadeli Dolar/TL kontratı, öğleden sonra dolar endeksindeki yükseliş ve TL varlıklarda etkili olan düzeltme hareketleriyle günü kazançla tamamladı. Gün içinde hem yurtiçi hem de yurtdışında veri akışı zayıf kalırken küresel dolar endeksi aşağı yönlü başladığı günde öğleden sonra tepki yükselişleri gerçekleştirdi. Dolar ayrıca gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğunluğuna karşı dün değer kazandı. Yarınki kritik TCMB faiz kararı öncesi bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurtdışında ise ABD’de açıklanacak perakende satışlar, kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi verileri takip edilecektir. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 90,6 seviyelerine yakın işlem gören küresel dolar endeksinin sabah itibariyle yatay seviyelerden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,00 seviyelerine yakın işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle yine yataya yakın seviyelerden işlem gördüğünü izliyoruz.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu