Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Şubat vadeli endeks kontratı dün 1640,50 ve 1655,75 puanları arasında dalgalanarak günü %0,38’lik düşüşle 1645,50 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat veri akışı ve gündemin zayıf seyrettiği perşembe gününde dar bir bantta dalgalandı ve küresel piyasalardaki pozitif seyre karşın sınırlı günü düşüşle noktaladı. Bugün yurtiçinde cari işlemler dengesi, sanayi üretimi ve TCMB beklenti anketi takip edilecek. Yurtdışında ise Euro bölgesi sanayi üretimi ve ABD tüketici güveni verileri önemli olacak. Kontratın güne hafif kayıpla başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1635-1638 bölgesi ilk önemli destek noktası olarak izlenecek olup altında 1627 ve 1615 seviyeleri ön plana çıkacaktır. Yükselişlerde 1655 seviyesinin üzerinde 1661 ve 1675 seviyeleri direnç noktaları olarak izlenebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Şubat vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,0487 ve 7,1140 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,37’lik düşüşle 7,0700 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı, dün dolar tarafındaki zayıf seyrin etkisiyle aşağı yönlü seyrini devam ettirdi. Gündemin sakin seyrettiği günde kontratta oynaklık düşük kalırken, öğleden sonra doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı kayıplarını artırması kontratta yılın en düşük seviyelerini test etmemizi sağladı. Gün içinde ABD’de açıklanan haftalık işsizlik başvuruları verisi beklentilerle uyumlu gerçekleşti. Bugün yurtiçinde cari işlemler dengesi ve sanayi üretimi verilerinin yanı sıra TCMB beklenti anketi takip edilecek. Yurtdışında ise Euro bölgesi sanayi üretimi ve Michigan tüketici güven endeksi verileri önemli olacaktır. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 90,3 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksinin sabah itibariyle 90,5 seviyelerine yakın, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,03 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle yatay seviyelerden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu