Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Şubat vadeli endeks kontratı dün 1575 ve 1602,25 puanları arasında dalgalanarak günü %0,44’lük yükselişle 1588,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat haftanın ilk gününde olumlu PMI verileri ve kur tarafında görülen sert geri çekilmeyle pozitif bir görünüm sergiledi. Kapanışa doğru küresel tarafta risk iştahının bir miktar zayıflamasına karşın kontrat günü sınırlı da olsa yükselişle noktaladı. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken yurtdışında Euro bölgesi büyüme verisi takip edilecek. Kontratın güne yükselişle başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün dünün zirvesi 1600-1603 bölgesinin aşılması durumunda yukarıda 1615 ve 1625 seviyeleri önem kazanacaktır. Geri çekilmelerde ise 1585 seviyesinin altında 1570 ve 1560 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Şubat vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,2500 ve 7,3877 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %1,72’lik düşüşle 7,2592 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı, şubat ayının ilk işlem gününde sert geri çekildi. Gün içinde yurtiçi ve yurtdışında açıklanan ocak ayı imalat PMI verileri takip edilirken açıklanan rakamlar olumlu bir görünüme işaret etti. Perşembe günü gerçekleşen TCMB enflasyon raporu sunumu sonrası benzerlerinden pozitif ayrışan TL’de olumlu performansın haftanın ilk gününde güçlenerek devam ettiğini izledik. Küresel tarafta dolar endeksinin Euro tarafındaki geri çekilmeye bağlı olarak 91 seviyelerini aşarak yaklaşık son 1,5 ayın en yükseklerine çıkmasına karşın TL’deki güçlü performans kayıplarda etkiliydi. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurtdışında ise Euro bölgesi son çeyrek öncü büyüme verisi önemli olacak.  Dün kontrat işleme kapandığı sırada 90,8 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksinin sabah itibariyle 90,9 seviyelerinden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,18 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle yatay seviyelerden işlem gördüğünü izliyoruz.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu