Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Şubat vadeli endeks kontratı dün 1563 ve 1610,25 puanları arasında dalgalanarak günü %0,88’lik yükselişle 1609,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Dün güne kayıplarını derinleştirerek başlayan vadeli kontrat, TCMB başkanı Ağbal’ın enflasyon sunumu sonrası TL’de görülen iyimser seyirle kayıplarını sınırladı. Öğleden sonra ABD verileri sonrası küresel tarafta yaşanan toparlanma kontratın günü zirvelerinden tamamlamasını sağladı. Bugün yurtiçinde dış ticaret dengesi, yurtdışında ABD verileri önemli olacaktır. Kontratın güne düşüşle başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1587-1590 bölgesinin altında 1570 ve dünün en düşüğü 1563 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir. Yükselişlerde ise 1603 seviyesinin üzerinde 1615-1620 bölgesi ve 1630 seviyeleri önemli olacaktır.

Dolar/TL Yakın Vade

Ocak vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,3500 ve 7,4257 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,51’lik düşüşle 7,3600 seviyesinden tamamladı. Artan salgın endişeleri nedeniyle dün güne sınırlı yükselişle başlayan yakın vadeli Dolar/TL kontratı, gün içinde TCMB başkanı Ağbal’ın enflasyon sunumu sonrası yönünü tersine çevirdi. Başkan Ağbal, fiyat istikrarına vurgu yapmayı sürdürürken sene sonu tahminlerini sabit bıraktı. Öğleden sonra ABD tarafında açıklanan 4.çeyrek öncü büyüme ve haftalık işsizlik başvuruları verileri sonrası küresel tarafta artan risk iştahı ve dolar endeksindeki kayıplar kontratın günü en düşüklerine yakın seviyelerden noktalamasını sağladı. Bugün yurtiçinde dış ticaret dengesi verisi takip edilecek. Yurtdışında ise ABD tarafında açıklanacak kişisel gelirler-harcamalar, Michigan tüketici güveni, bekleyen konut satışları ve Chicago PMI verileri izlenecek. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 90,5 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksinin sabah itibariyle 90,7 seviyelerinden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,35 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,38’li seviyelerden işlem gördüğünü izliyoruz.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu