Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Şubat vadeli endeks kontratı cuma günü 1662 ve 1698,25 puanları arasında dalgalanarak günü %2,14’lük düşüşle 1667 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat haftanın son gününde küresel tarafta zayıflayan risk iştahının yurtiçinde kar satışlarını tetiklemesiyle sert geri çekildi. Gün içinde yurtiçinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları yurtdışında ise ABD’deki veri akışı takip edildi. Bugün yurtiçi ve yurtdışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Kontratın haftaya yatay bir seyirle başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1660-1662 bölgesi ilk destek noktası olarak izlenecek olup altında 1650 ve 1637 seviyeleri takip edilebilir. Yükselişlerde ise 1673-1675 bölgesinin aşılması durumunda ise 1689 ve 1700 seviyeleri direnç noktaları olarak izlenebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Ocak vadeli Dolar/TL kontratı cuma günü 7,4100 ve 7,5400 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %1,31’lik yükselişle 7,5125 seviyesinden tamamladı. ABD’de uzun zamandır beklenen teşvik paketinin açıklanması sonrası yakın vadeli Dolar/TL kontratı, haftanın son gününe dolar endeksindeki yukarı yönlü seyrin etkisiyle sınırlı yükselişle başladı. Gün içinde yurtiçinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları takip edildi. Cumhurbaşkanı, S400’lerin 2.partisinin temini için ay sonunda Rusya ile görüşmelerin olacağını bildirirken, faiz-enflasyon söylemini yineledi. Öğleden sonra TL’nin benzerlerinden negatif ayrışarak kayıplarını derinleştirirken kontratta yükselişler hızlandı. ABD tarafında ise teşvik paketi sonrası risk iştahı zayıf kalırken güne yukarı yönlü eğilimle başlayan küresel dolar endeksi, spot piyasaların açılışı sonrası kazançlarını artırdı. Ülkede açıklanan perakende satışlar ve tüketici güveni verileri beklentilerin altında kalırken, sanayi üretimi tahminleri aştı. Bugün hem yurtiçi hem de yurtdışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. ABD’de spot piyasalar bugün M.Luther King günü nedeniyle kapalı olacak. Cuma günü kontrat işleme kapandığı sırada 90,7 seviyelerine yakın işlem gören küresel dolar endeksinin sabah itibariyle yatay seviyelerden, cuma günü kontrat işleme kapandığı sırada 7,48 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,47’li seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.  

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu