Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Şubat vadeli endeks kontratı dün 1680,25 ve 1725 puanları arasında dalgalanarak günü %1,19’luk düşüşle 1697,50 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat haftaya küresel taraftaki satış baskısıyla düşüşle başladı. Zayıf bankacılık endeksi performansı ve kur tarafındaki yükselişe karşın gün içinde kayıplarını eriten ve yeni zirve denemeleri yapan kontrat, öğleden sonra küresel tarafta artan satış baskısına dayanamayarak günü negatif tarafta tamamladı. Bugün yurtiçi ve yurtdışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Kontratın güne hafif alıcılı başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1705 seviyesinin üzerinde 1714 ve 1725 seviyeleri direnç noktaları olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 1695 seviyesinin altında 1689 ve 1675 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilecektir.  

Dolar/TL Yakın Vade

Ocak vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,4600 ve 7,5781 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %2,03’lük yükselişle 7,5564 seviyesinden tamamladı. Haftanın ilk işlem gününe dolar endeksindeki yukarı yönlü hareketlere bağlı olarak yükselişle başlayan yakın vadeli Dolar/TL kontratı gün içinde kazançlarını artırdı. Dolar tarafındaki değerlenmenin yanı sıra uzun zamandır pozitif ayrışan TL’nin, benzerlerinden görece daha zayıf bir seyir izlemesi kontratta kazançların yüksek kalmasında etkiliydi. Gün içinde yurtiçinde açıklanan işsizlik ve cari işlemler dengesi verileri takip edildi. Yurtdışında ise önemli bir veri akışının bulunmadığı günde dolar endeksi 90,7 seviyelerini test ederek son 20 günün zirvelerine ulaşırken; dolar, gelişmekte olan ülke para birimlerinin tamamına karşı değerlendi. Bugün hem yurtiçi hem de yurtdışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 90,6 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksinin sabah itibariyle 90,5’li seviyelerden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,49 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,47 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.  

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu