Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Şubat vadeli endeks kontratı dün 1637,25 ve 1681 puanları arasında dalgalanarak günü %1,33’lük düşüşle 1653,50 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat dün öğleden sonra gelen kar satışlarıyla günü negatif tarafta tamamladı. Yurtdışında salgın kaynaklı gündem ve senato seçimleri nedeniyle volatilitenin yüksek kaldığı günde piyasalar yön bulmakta zorlandı. Bugün içeride önemli bir veri akışı bulunmazken, yurtdışında açıklanacak hizmet PMI verilerinin yanı sıra ABD özel sektör istihdam verisi izlenecektir. Kontratın güne hafif alıcılı başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1664 seviyesinin üzerinde 1675 ve 1689 seviyeleri önemli olacaktır. Olası geri çekilmelerde ise aşağıda 1657 seviyesinin altında 1650 ve dünün en düşüğü 1637 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Ocak vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,4406 ve 7,5180 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,42’lik düşüşle 7,4701 seviyesinden tamamladı. Dün güne yatay bir seyirle başlayan yakın vadeli Dolar/TL kontratı açılışın ardından aşağı yönlü bir seyir izledi. Yurtiçinde önemli bir veri akışının bulunmadığı günde yurtdışında salgın kaynaklı gündem ve ABD Georgia senato seçimlerine odaklanılırken volatilitenin yüksek kaldığını izledik. Kontrat öğle saatlerinde kayıplarını derinleştirse de gün sonuna doğru TL varlıklarda görülen kar satışları kontratın günü sınırlı düşüşle tamamladı. Küresel dolar endeksi de dar bir bantta işlem gördüğün günde sınırlı kayıplar yaşadı. Dolar, gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı ise karışık bir görünüm sergiledi. Gün içinde ABD’de açıklanan aralık ayı ISM imalat PMI verisi ise 60 seviyesini aşarak güçlü bir görünüme işaret etti. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurtdışında ise hizmet PMI verileriyle beraber ABD’de açıklanacak ADP özel sektör istihdam, fabrika siparişleri verileri ve senato seçiminin yansımaları yakından takip edilecektir.  Dün kontrat işleme kapandığı sırada 89,7 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksinin sabah itibariyle 89,4 seviyelerinden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,39 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle yatay seviyelerden işlem gördüğünü izliyoruz.  

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu