Ekonomi

Uluslararası sermaye piyasaları

Eurotahvil Piyasaları

Mali paket görüşmelerinin başlamasıyla ve Amerika’da ISM imalat dışı verilerinin beklenenden iyi gelmesi ABD 10 yıllıklarda getirilerin yükselmesine neden oldu. ABD 10 yıllık tahvilin getirisi dün kapanışa göre 4 baz puan yükselerek %1,13 seviyesinden işlem gördü. Avrupa bölgesi tahvillerinde de İtalya dışında tüm ülke tahvillerinde satıcılı seyir hakimdi. Almanya 10 yıllık tahvilin getirisi 2 baz puan yükselerek -%0,47 seviyesinden işlem görürken, İtalya 10 yıllık tahvilin getirisi yaklaşık 7 baz puan azalarak %0,58 seviyesinden günü sonlandırdı.

Türk eurotahvillerinde ise yatay seyir hakimdi. Beş yıllık ülke risk primi gün içinde 300’ün altına geriledi ve günü bir önceki kapanışa göre 1 baz puan gerileyerek 300 seviyelerinden sonlandırdı. Hazine getiri eğrisi yatay kalırken, beş yıllık ve on yıllık kıymetler sırasıyla %4,31 ve %5,53 seviyelerinden işlem gördü. Uzun vade kıymetin getirisi ise 2 baz puan yükselerek %6,27 seviyesinden işlem gördü.

Banka ve şirket kıymetlerinde ise hafif pozitif seyir bugün de devam etti. Yapı Kredi bankası 2022 vadeli senior kıymet %3,80, Vakıfbank 2027 vadeli sermaye benzeri kıymet ise %6,64 seviyesinden işlem gördü.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

ABD endeksleri, bilançoların açıklanmaya devam ettiği dönemde seansa kuvvetli başladı. Açılışın ardından artan satış baskısı kalıcı olmadı. Dow Jones ve S&P 500 endeksleri günü %0,1civarında primlerle tamamlarken, Nasdaq endeksi ise günü yatay tamamladı. Gündemin sakin olduğu ABD’de beklenenden daha iyi gelen Ocak ayı ADP istihdam ve ISM hizmet verileri öne çıktı. Eski ECB başkanı Mario Draghi, İtalya’nın bir sonraki başbakanı olmayı kabul etti. İtalya’da son zamanlarda oluşan hareketli siyasi ortam, küçük bir partinin kırılgan koalisyon hükümetine desteğini çekmesiyle başlamıştı. Ülkenin cumhurbaşkanın yeni seçimlerden kaçınma isteğinin ardından, Draghi’nin teknokrat bir hükümete liderlik etmesi hayata geçiyor. Draghi’nin yeni İtalyan başbakanı olması ihtimali gün boyunca finansal piyasalarda olumlu karşılandı ve İtalya FTSE MIB endeksi %2,09 oranında primlendi. Birleşik Krallık, ilk olarak Güney Afrika’da keşfedilen varyantının ülkenin farklı bölgelerinde ortaya çıkmasının ardından, ek mutasyonlarının yayılmasını kontrol altına almak için çabalıyor. FTSE 100 endeksi negatif ayrışarak günü %0,14 oranında değer kayıplarıyla tamamlarken, DAX ve Euro Stoxx 50 endeksleri ise sırasıyla %0,71 ve %0,54 oranlarında primlendi.

S&P 500 endeksinde yer alan on bir sektörün altısı seansı değer kazanımlarıyla tamamlarken, takdirsel tüketim ve sağlık hisselerinde sırasıyla %0,76 ve %0,7 oranında gerçekleşen kayıplar endeksi baskıladı. Enerji ve iletişim hizmetleri sektörlerinde sırasıyla %4,27 ve %2,06 oranlarında görülen primler ise endeksi yukarı taşıdı. İngiliz ilaç üreticisi GlaxoSmithKline ve Alman biyoteknoloji firması CureVac, tek bir üründe çeşitli varyantları hedefleyen Covid-19 aşıları geliştirmek için €150 milyonluk bir anlaşma açıkladı. CureVac hisseleri seansı%6,64 oranında artıda tamamlarken, İngiliz şirketin hisselerinde %4,99 oranında kayıplar gerçekleşti. CEO Jeff Bezos, yönetim kurulu başkanı olmak için mevcut rolünü Amazon web hizmetlerinden sorumlu Andy Jassy’e devrediyor. Dün seans sonrasında bilançosunu açıklayan Amazon, hisse başına $7,34’lük tahminlerin oldukça üzerinde $14,09 kazanç bildirdi. Tatil sezonunda artan talep ilgske birlikte şirket, gelir kaleminde de tahminlerin üzerinde ilk kez $100 milyarı aştı. Amazon hisseleri seansın ortalarına doğru artan satış baskısıyla birlikte %2 oranında değer kaybetti. Alphabet, dün seans sonrasında açıkladığı hisse başına $22,30’luk kar ile piyasanın $15.58 kazanç beklentisinin üzerinde kalmayı başardı. Gelir kalemi de beklentilerin üzerinde paylaşılırken, Alphabet, reklam gelirlerinde güçlü sonuçlar bildirdi. Şirket hisseleri günü %7,28 oranında kazanımlarla tamamladı. Dow Jones endeksinde yer alan Boeing, Microsoft ve JP Morgan sırasıyla %3,21,%1,46 ve %1,35 oranında kazanımlarla öne çıktı. Yatırımcılar seans sonrasında Ebay ve Qualcomm’un açıklayacağı bilançoları takip ediyor olacak.

DAX endeksinde yer alan on sektörün altısı günü değer kazanımlarıyla tamamlarken, gayrimenkul ve temel tüketim hisselerinde sırasıyla %1,04 ve %0,82 oranlarında görülen satışlar endeksi baskıladı. Takdirsel tüketim ve iletişim hizmetlerinde sırasıyla %2,81 ve %1,80 oranında gerçekleşen alımlar ise endeksi yukarı taşıdı. Mercedes-Benz’in sahibi Daimler, kamyon biriminin ayrı bir şirket olarak halka arz edilme planlarını açıklamasının ardından, günü %8,98 primlerle tamamladı ve endekste en iyi performans gösteren şirket oldu. Şirket, Daimler Truck’ın dünyanın en büyük kamyon ve otobüs üreticisi olarak sıfır emisyona giden yolu hızlandıracağını, elektrikli araçlara ve otonom teknolojilere odaklanmaya devam edeceğini söyledi. Bayer, yaygın olarak kullanılan yabani otları öldürücü Roundup ürünün kansere neden olduğu iddialarıyla ilgili gelecekteki suçlamaları içeren bir toplu dava için $2 milyarlık bir anlaşma yaptı. Şirket hisseleri günü %0,57 oranında primlerle tamamladı. Delivery Hero, Volkswagen ve Siemens hisseleri sırasıyla %2,33,%2,27 ve %1,81 oranlarında kazanımlarla öne çıkan diğer şirketler oldu.

Ekonomik veri akışı yoğun bir gün geride bırakıldı. ABD’nin Ocak ayı hizmet ve bileşik PMI verileri sırasıyla 58,7 ve 58,3 olarak yukarı yönlü revize edildi. Ocak ayı ISM hizmet endeksi ise 56,7’lik beklentilerin üzerinde 58,7 olarak duyuruldu. ADP istihdam verileri ise bir önceki verinin ve piyasanın 70 binlik tahminin üzerinde 174 bin olarak paylaşıldı. Haftalık bazda MBA Mortgage (ev kredileri) başvuruları bir önceki hafta yaşanan düşüşün ardından %8,1 olarak açıklandı. Avrupa tarafında Ocak ayı hizmet ve bileşik PMI revizyonları takip edildi. Almanya’da bir değişik olmazken AB bölgesi hizmet PMI’ı 45’den 45,4’e revize edildi. AB bölgesi Ocak ayı enflasyon verisi ise beklentilerin üzerinde %0,2 olarak duyuruldu.

Avrupa tarafında yarın önemli bir ekonomik veri bulunmamakla birlikte, ABD’nin yarın paylaşacağı Aralık ayı fabrika siparişleri, haftalık bazda işsizlik başvuruları ve Bloomberg tüketici güven endeksi piyasalar tarafından takip edilecek.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Doların değer kazanma trendi, teknik olarak kritik seviye olan 91’in üzerine gelmesi sonucu biraz yavaşladı. Dolar endeksi gün içinde en yüksek 91.30 seviyesini gördükten sonra gelen satışlarla, beklenenden iyi gelen imalat dışı ISM verileri ile 91.16 seviyelerinde dengelendi. EURUSD paritesi de Amerika’nın salgından sonra daha çabuk toparlanacağı beklentileri ile 1.20 seviyesine yaklaştı. Gün içinde en düşük 1.2004 seviyesini gören parite 1.20’yi kıramadı ve 1.2028 seviyesinden günü sonlandırdı. GBPUSD paritesi ise, yarın yapılacak olan İngiltere Merkez Bankası toplantısı öncesinde değer hafif kaybetmekle beraber genel olarak yatay seyir izledi. Gün içinde en düşük 1.3619 seviyesini gördükten sonra kapanışa doğru yatay seyrederek 1.3635 seviyelerinden günü sonlandırdı.

Spot gümüş, Ağustos ayından bu yana görülen en büyük kaybın ardından bugün toparlandı. Bu hafta fiyatları hareketlendiren Reddit kaynaklı kargaşa oldukça dikkat çekiciydi. ABD kapanışına doğru %0,6 civarında primlerle fiyatlanan değerli metal, $26,85 seviyesinde hareket etti. Spot Altın ise zayıf seyrini dürdürmeye devam ediyor. Seans boyunca 1830 ila 1842 arasında yön bulmaya çalışan altın, kapanışa doğru 1834 seviyesinden %0,24 oranında kayıplarla işlem gördü. LME metallerinin geneline yayılan bir seans ise geride bırakıldı. 3 ay vadeli alüminyum aktif kontraları günü yatay tamamlarken, aynı vadeye sahip bakır ve çinko kontratları ise sırasıyla %0,84 ve %1,77 oranlarında primlendi. OPEC üyelerinin üretimde kesintiye gitme devam etme sözü vermesiyle, petrol fiyatları bir yıldan fazla bir süredir en yüksek seviyeye tırmandı. ABD ham petrol stoklarında beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşen 994 bin varillik azalmaların petrol fiyatlarındaki etkisi pozitif oldu. Benzin stoklarında piyasanın 914 bin varillik yükseliş tahminlerin üzerinde, 4 milyon 467 bin varillik yükseliş görülürken, Cushing ve damıtılmış stoklarda ise sırasıyla 1 milyon 517 bin ve 9 bin varillik düşüşler yaşandı. Aktif vade WTI ve Brent kontratlarında %1,7 civarında primler görüldü.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu