Ekonomi

Uluslararası piyasalar

Eurotahvil Piyasaları

10 yıllık ABD tahvil getirisi dün kapanışa göre 2 baz puan yükselerek %1,29 seviyelerinden işlem gördü. Avrupa bölgesi tahvillerinde ise İtalya 10 yıllık tahvilin getirisi 6,2 baz puan artarak %0,646’ya çıkarken, Almanya ve İngiltere 10 yıllık tahvil getirisi bir önceki güne göre yükselerek sırasıyla -%0,35 ve %0,62 seviyesinden günü sonlandırdı.

Türk Hazine Euro tahvillerinde ise alıcılı seyir hakimdi. Beş yıllık ülke risk primi 5,4 baz puan gerileyerek 287 seviyesinden işlem görürken, beş yıllık ve on yıllık kıymetlerin getirileri sırasıyla %4,21ve %5.46 seviyesinden günü sonlandırdı. Banka ve şirket kıymetlerinde ise getiriler hafif de olsa daralmaya devam ediyor. İş Bankası 2030 vadeli kıymet %6,56 getiri seviyesinden işlem görürken, 2031 vadeli Yapı Kredi kıymeti ise %6,43 getiri düzeyinden alıcı buldu

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

Beklentilerin üzerinde açıklanan ABD işsizlik başvurularının ardından ABD endeksleri güne satıcılı başladı. Nancy Pelosi, meclis’in $1,9 trilyonluk teşvik paketinin önümüzdeki hafta sonuna kadar geçirmeyi hedeflediğini söyledi. Haberin ardından kayıplarının bir kısmını geri kazanan Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri günü sırasıyla %0,38,%0,44 ve %0,72 oranlarında değer kayıplarıyla sonlandırdı. Satış baskısının arttığı seansta korku endeksi olarak bilinen VIX, gün içinde en yüksek seviye olarak 24,23’ü görmesine karşın hisse senedi piyasası kapanışında 22,41’den fiyatlandı. Kongredeki Demokratlar, Başkan Joe Biden tarafından desteklenen kapsamlı bir göçmenlik yasa tasarısını öne çıkardı. 1 Ocak tarihine kadar ABD’ye gelen belgesiz göçmenler için 8 yıllık bir vatandaşlık yolunu açan tasarının yasalaşabilmesi için Senatoda yer alan en az 10 Cumhuriyetçinin oyu gerekiyor. 27 üye ülke adına ticaret anlaşmalarını müzakere eden Avrupa Komisyonu, küresel ticarette daha iddialı bir konuma sahip olabilmek için adımlar atmaya hazır. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, AB çok taraflı ticaret anlaşmaları için büyük bir çaba sarf etmesine rağmen Donald Trump’ın önderliğindeki ABD, AB ürünlerine gümrük tarifeleri uygulamıştı ve Avrupalı otomobil üreticilerini ek vergiler uygulamakla tehdit etmişti. DAX, Euro Stoxx 50 ve FTSE 100 endeksleri günü sırasıyla %0,16,%0,51 ve %1,40 oranlarında kayıplarla tamamladı.

 

S&P 500 endeksinde yer alan on bir sektörün sadece ikisi günü kazanımlarla tamamlarken, enerji ve iletişim hizmetleri hisselerinde sırasıyla %2,27 ve %0,75 oranlarında görülen kayıplar endeksi aşağı çekti. Altyapı sektörü ise %0,55 oranındaki primlerle endeksi destekledi. Walmart 2020 yılı dördüncü çeyreğinde seans öncesi piyasada $1,39 ile beklenti olan $1.503’ın altında hisse başı kar açıkladı. Söz konusu dönemde satışlar ise $152,1 milyar oldu ve tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Şirket talebi karşılayabilmek ve müşteri deneyimini arttırabilmek için tedarik zinciri kapasitesi ve otomasyon alanlarına 2022 yılında yaklaşık $14 milyar sermaye yatırımı öngörüyor. Şirket hisseleri günü %6,48 oranında kayıplarla tamamladı. Sosyal medya devi Facebook Çarşamba günü, Avustralya’daki yayıncıların ve kullanıcıların platformunda haberleri paylaşmasına veya görüntülemesine artık izin vermeyeceğini söyledi. Avustralya hükümeti ise şirketin ülkedeki kullanıcıları haber içeriğinden engelleme kararını eleştirdi. Bu durum ise çeşitli hükümet sitelerine erişimi etkiledi. Şirket hisseleri günü %1,53 oranında kayıplarla tamamladı. Tesla, üst sınıf paketlerin fiyatlarını artırmasına karşın Model 3 ve Model Y araçlarının daha ucuz versiyonları için fiyatları düşürdü. Hisseler günü %1,35 oranında ekside sonlandırdı. Dow Jones endeksinde yer alan 3M, Coca-Cola ve P&G hisseleri sırasıyla %1,54,%1,28 ve %0,83 oranlarında değerlenerek satış baskısının kuvvetli olduğu seansta öne çıktı.

DAX endeksinde yer alan on sektörden sadece ikisi günü değer kazanımlarıyla tamamlarken, sağlık ve altyapı hisselerinde sırasıyla %1,37 ve %1,11 oranlarında görülen satışlar endeksi aşağı çekti. Teknoloji ve takdirsel tüketim sektörlerinde sırasıyla %1,21 ve %1 oranlarında gerçekleşen alımlar ise endeksi destekledi. Daimler hisseleri açıklanan bilanço ve 2021 yılına dair verilen kuvvetli kar kılavuzu ile günü %2,22 oranında primlerle tamamladı. Sonuçlar, 28 Ocak’ta açıklanan ön kazançlarla uyumluydu. Volkswagen, konuya aşina olan kişilere göre, değerlemesini artırabilecek bir anlaşmada Porsche spor otomobil markasını ayrı bir şekilde halka arz etmeyi düşünüyor. Bu haber ile birlikte, şirket hisseleri %4,64 oranında değerlenerek endekste en iyi performans gösteren şirket olarak öne çıktı. BMW hisseleri ise %0,24 oranındaki kazanımlarla alman otomobil üreticilerine katıldı. Bayer ve Merck hisseleri sırasıyla %1,61 ve %1,28 oranlarında değer kaybederken, Allianz ve Deutsche Bank hisseleri ise seansı sırasıyla %1,52 ve %1,29 oranlarında ekside tamamladı.

 

Haftalık bazda ABD işsizlik başvuruları 773 binlik tahminlerin oldukça üzerinde 861 bin seviyesinde açıklandı. Ocak ayı konut başlangıçları beklentilerin altında 1 milyon 580 bin olarak duyurulurken, inşaat izinleri ise beklentilerin üzerinde 1 milyon 881 bin seviyesinde gerçekleşti. Hollanda ocak ayı işsizlik verisi bir önceki dönemin altında %3,6 seviyesinde gerçekleşirken, AB bölgesi için paylaşılan Şubat ayı tüketici güven endeksi bir önceki dönemin altında -14,8 seviyesinde duyuruldu.

 

Piyasalar yarın ABD, Almanya ve AB’nin paylaşacağı hizmet, imalat ve bileşik PMI verilerini yakından takip ediyor olacak. ABD Ocak ayı konut satışları ise önem kazanacak bir diğer ekonomik veri.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

 

FOMC toplantı tutanaklarında yer alan enflasyon yükselişinden ziyade istihdama odaklanmalıyız ibareleri ile birlikte 91 seviyesini test etmeye hazırlanan Dolar Endeksi bir kez daha direnç seviyesini kıramayarak gün sonunda %0,44 kayıpla 90,555 fiyatlandı. Aşağıda 50 günlük hareketli ortalaması olan 90,42 seviyesi destek olarak takip edilmeye devam ediliyor. Gelişmiş ülke para birimleri arasında %0,85 kayıpla en çok GBP karşısında düşüş yaşayan USD, JPY karşısında ise %0,2 değer kaybetti. Dünkü kayıplarını geri alan EURUSD paritesi ise 100 günlük hareketli ortalaması olan 1,20 desteğinin üzerinde %0,4 oranında kazanımlarla 1,2090 seviyesinden alıcı buldu. Yükselişini sürdüren GBPUSD paritesi ise gün içerisinde en yüksek 1,40 direncinin hemen altında 1,3986 seviyesini test etmesinin ardından ABD seansının son saatlerinde %0,8 primle 1,3975 düzeyinden fiyatlandı.

 

Gün içerisinde karışık seyir izleyen Spot Altın $1800 seviyesinin altında işlem görmeye devam ediyor. Gün içerisinde en yüksek $1789 seviyesini test eden altın gün sonunda $1765 desteğinin üstünde yatay negatif şekilde $1775 düzeyinden alıcı buldu. Hafif kayıplarla işlem görmeye devam eden Spot Gümüş $27.52 seviyesini test etmesinin ardından %1.4 kayıpla $27 seviyesinden fiyatlandı. 3 ay vadeye sahip LME metallerinde ise sert yükselişler yaşandı. Alüminyum %1, bakır ve nikel ise %2 civarında değerlendi.

 

ABD’de yaşanan soğuk hava dalgası sebebiyle üretime ara veren rafinerilerin havaların normalleşmesinden sonra üretime başlamasının 1 hafta sürebileceği haberi talep yönlü daralmayı işaret etti. Fiyatları etkileyen bir diğer önemli gelişme ise ABD ham petrol stoklarının 7 milyon varilden fazla azalması oldu. Gün içerisinde en yüksek 62,26 seviyesini test eden Mart vadeli WTI petrol gün sonunda kazançlarını geri vererek %1,8 kayıpla 60 düzeyinden alıcı buldu. Nisan vadeli Brent petrol ise %1,5 kayıpla 63,35 seviyesinden işlem gördü.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu